Skip to footer
Päevatoimetaja:
Aimur-Jaan Keskel
Saada vihje

Liiklusõnnetuse kogukahju 80 miljonit eurot, kasvanud on raskete õnnetuste arv

Liiklusõnnetus Tallinnas Tammsaare teel.

Eesti Liikluskindlustuse Fondi (LKF) statistika kohaselt toimus mullu Eestis 33 700 liikluskindlustuse juhtumit kogukahjuga 80 miljonit eurot. Lisaks põhjustati Eesti sõidukitega 2 400 liiklusõnnetust välismaal, mille kogukahju oli 10 miljonit eurot.

LKFi tegevjuhi Mart Jesse sõnul juhtus Eestis eelmisel aastal liiklusõnnetusi küll kaks protsenti vähem kui üle-eelmisel aastal, kuid see ei ole tingitud mitte liiklusolukorra paranemisest, vaid lumevaesest veebruarist ja detsembrist. «Samas liiklusõnnetuste kogukahju kasvas aastaga üheksa protsenti. Selle taga oli raskemate liiklusõnnetuse arvu kasv ning remondi ja teiste teenuste kallinemine,» ütles Jesse.

Jesse hinnangul on eriti muret tekitav olukord seoses õnnetustega, kus inimesed saavad viga. «Transpordiameti statistika kohaselt hukkus liikluses 69 inimest, mida on kümne võrra rohkem võrreldes 2023. aastaga. Liikluses sai vigastada 2153 inimest, mida on üle 200 inimese rohkem kui aasta varem,» selgitas Jesse.

«Liikluse olukord halveneb väga kiiresti ja on ilmne, et ilma riigi kiire ja jõulise sekkumiseta ei ole paranemist näha. Arenenud riikides on avariide arvu kiirelt vähendanud ja on laialt levinud automaatjärelevalve, näiteks keskmise kiiruse mõõtmine, foorikaamerate rakendamine või veapunktisüsteemi juurutamine,» ütles Jesse.

2024. aastal juhtus Eestis raskemaid liiklusõnnetusi 25 korral, kus kahjusumma ulatus üle 100 000 euro. Tunamullu oli selliseid juhtumeid 20 ja aasta enne seda 17.

Kõigi liikluskindlustuse juhtumite keskmine kahju oli mullu 2500 eurot. Veokitega põhjustatud juhtumite keskmine kahju on 4200 eurot, bussidel 2800 eurot, sõiduautodel ja väikeveokitel 2300 eurot.

«Mida suurema kaalu ja mõõtmetega sõiduk, seda raskemad on põhjustatud liiklusõnnetuse tagajärjed. Kahjusummad on suuremad isikukahjude korral, kus liikluskindlustus hüvitab inimeste ravikulu haiglas või maksab aastaid töövõimetushüvitist. Rasked tagajärjed on suurematel sõidukiirustel toimunud kokkupõrgetel või kui kahjustatakse väga suurt ja kallist objekti, näiteks rongi,» ütles Jesse. «Sõidukite liiga suurele sõidukiirusele viitab see, et kasvanud on kahjud kokkupõrgetel vastassuunda kaldumisel ja teede ristumiskohas, ka teelt väljasõidul ning jalakäijatele ja ratturitele otsasõidul.»

Mullu toimunud õnnetuste keskmine isikukahju oli 8 316 eurot ja sõidukikahju 2 219 eurot.

Artikli foto
Kommentaarid
Tagasi üles