Päevatoimetaja:
Aimur-Jaan Keskel
Saada vihje

Uuring: Eesti elanike hinnangul antakse väikelaene liiga kergekäeliselt

Copy
Pilt on illustratiivne.
Pilt on illustratiivne. Foto: Elmo Riig / Sakala / Postimees

Enam kui pool (56 protsenti) Eesti elanikest arvab, et väikelaene antakse liiga kergekäeliselt, selgub Kantar Emori tarbimislaenude uuringust.

Seejuures arvab nii ka 43 protsenti nendest inimestest, kes on viimase kolme aasta jooksul tarbimislaenu võtnud.

«Vaid 15 protsenti oli neid, kes leiavad, et väikelaene ei anta liiga kergekäeliselt, 29 protsenti elanikest ei oska sel teemal arvamust avaldada,» rääkis Kantar Emori uuringuekspert Kaisa Esko. Eesti elanikest on 18 protsenti võtnud viimase kolme aasta jooksul tarbimislaenu, sealhulgas enamjaolt kas väikelaenu või autolaenu. Vanusegruppide võrdluses on suurim osakaal tarbimislaenu võtjaid vanusevahemikus 25–34 (30 protsenti on võtnud), kuid ka 35–49-aastaste seas võetakse tarbimislaene keskmisest enam (24 protsenti). «Uuringu tulemuste põhjal võtavad tarbimislaene eelkõige 25–49-aastased ning pigem muust rahvusest inimesed kui eestlased,» võttis Esko kokku.

 

Esko sõnul peetakse tarbimislaenu pakkujate puhul kõige olulisemaks häid laenutingimusi ja usaldusväärsust. «Teisalt on omistatud üksjagu tähtsust ka kiirele ja lihtsale krediidi väljastamise protsessile, mille tähtsus varieerub tõenäoliselt vastavalt olukorrale – kas on vaja laenu kiiresti ja lihtsalt, või heade tingimustega. Sageli ei käi need omadused käsikäes,» lisas ta. Tulemused näitavad ka seda, et Eesti elanikud eelistavad kindlaid, turvalisi ja tuntud teenusepakkujaid.

Viimase kolme aasta jooksul tarbimislaenu võtnute seas on enim kasutatud pank tarbimislaenude võtmiseks Swedbank. Spetsialiseerunud teenusepakkujate seas on populaarseim koht tarbimislaenu võtmiseks Inbank.

Tarbimislaenutoodete ja -pakkujate uuring kaardistab Eesti elanike hoiakuid seoses tarbimislaenudega ning Eestis tegutsevate teenusepakkujate tuntust, kasutatavust ning kuvandit. Uuring toimus perioodil 5. detsember kuni 12. detsember 2024 ning selles osales 1155 Eesti elanikku vanuses 18–74 aastat.

Tagasi üles