Päevatoimetaja:
Aimur-Jaan Keskel
Saada vihje

Trump naasis lavale piitsa ja präänikuga

Copy
Kaubaleavad Hiinas Qingdao sadamas. Peking on Hiinat uute tollidega ähvardanud Donald Trumpi hoiatanud selle eest, et kaubandussõjas ei ole võitjaid.
Kaubaleavad Hiinas Qingdao sadamas. Peking on Hiinat uute tollidega ähvardanud Donald Trumpi hoiatanud selle eest, et kaubandussõjas ei ole võitjaid. Foto: AFP/SCANPIX

Donald Trumpi teise presidentuuri üks enim kirgi küttev teema on USA nn karistustollid importkaupadele. Lähimad naabrid said oma tariifid juba kätte, nüüd ootab ülejäänud maailm, millised kaubandussõja ohud neid varitsevad.

Trump teatas peaaegu kohe pärast ametisse vannutamist, et kavatseb alates 1. veebruarist kehtestada Mehhikole ja Kanadale 25-protsendilise tollitariifi. Trumpi väitel karistatakse sellega naabreid, sest need lasevad riiki tulvata dokumentideta migrantidel ja narkootikumidel.

Trumpi plaan kehtestada tollid kahele USA energia- ja autoimpordi seisukohalt olulisele riigile ähvardab vallandada tõsise kaubandussõja, sest nii Mehhiko kui Kanada on juba teatanud, et vastuseta selline tegevus ei jää.

Hiinat on varem ähvardatud mitu korda suuremate tariifidega, kuid esialgu veel konkreetset otsust tehtud ei ole. Küll on Hiina elektriautodele kehtestatud varem lausa sajaprotsendilised tariifid, misjärel Hiina sõidukite sissevedu suuresti peatus.

Euroopale pakub Trump aga präänikut: ostku eurooplased senisest usinamalt Ühendriikide naftat ja gaasi, mis päästaks maailmajao suurtest tollidest. «Me teenime energiaga palju raha,» ütles Trump kohe pärast ametisse astumist esmaspäeval. «Meil on rohkem energiat kui kellelgi teisel.»

Tagasi üles