Päevatoimetaja:
Erkki Erilaid
Saada vihje

Tuhanded maastikusõidukite ja lumesaanide omanikud ei täida liikluskindlustuse seadust

Copy
Lumesaan. pilt on illustratiivne.
Lumesaan. pilt on illustratiivne. Foto: Marko Saarm

Alates mullu 1. detsembrist laienes liikluskindlustus maastikusõidukitele, näiteks mootorsaanidele ja maastikusõidukina registreeritud ATV-dele. Tänaseks on aga liikluskindlustus sõlmitud vaid 15 protsendil maastikusõidukitest. Kui lumesaani või muud maastikusõidukit kasutatakse, siis peab sellel olema liikluskindlustus.

Eesti Liikluskindlustuse Fondi (LKF) juhatuse liikme Lauri Potsepa sõnul on ilmaolud saani ja ATV kasutamiseks igati soodsad. «Kui varem võeti garaažist lumesaan ja sõit võis alata, siis nüüd on sellel vaja liikluskindlustust. Alates möödunud aasta detsembrist hüvitab liikluskindlustus kannatanule ka maastikul ja metsas juhtunud õnnetuse kahju, mitte ainult teeliikluses,» ütles Potsepp. «Ka ATV-ga lund lükates võib juhtuda, et naabri auto või aed saab kahjustada. Sel juhul katab liikluskindlustus kahju.»

Lumesaanid ja maastikusõidukid peab registreerima liiklusregistris. 10. jaanuaril oli liiklusregistris registreeritud 3 162 lumesaani ja 1 403 muud maastikusõidukit. Liikluskindlustuse leping oli sõlmitud vaid 412 lumesaanil ja 297 muul maastikusõidukil.

Potsepp märkis, et tihti pakuvad lumematkade korraldajad, turismitalud ja teised ettevõtjad klientidele võimalust rentida lumesaani. «Kindlasti ei tohi teenust osutada kindlustuseta lumesaaniga. Lumesaani liikluskindlustus hüvitab kannatanule kahju selle tekitaja eest. Näiteks kui üks lumesaani juht sõidab teisele lumesaanile otsa, siis hüvitatakse teise lumesaani remondikulu. Samuti hüvitab liikluskindlustus lumesaaniga kahjustatud muu vara taastamise või asendamise,» ütles Potsepp. «Kahjuks tuleb lumesaanide ja muude maastikusõidukitega ette ka õnnetusi, kus inimene saab viga või hukkub. Liikluskindlustus hüvitab kannatanu isikukahju, sealhulgas näiteks ravikulu ja saamata jääva tulu.»

BTA Kindlustuse sõidukikindlustuse tootejuhi Arnold Oliiniku sõnul tasub lumesaanile teha liikluskindlustus kogu talvehooajaks, et see vahepeal ei ununeks. «Tavalise saani kuue kuu kindlustuse hinnad algavad umbes 30 eurost. Isegi kui kuue kuu kindlustusmakse on 60 või 100 eurot, siis on see väike summa võrreldes võimaliku kahjuga,» ütles Oliinik.

Liikluskindlustuse keskmine hüvitis oli mullu esimeses kolmes kvartalis ligi 2 400 eurot, keskmine liikluskindlustuse isikukahju hüvitis oli pea 7 100 eurot. Isikukahju hüvitised võivad küündida sadadesse tuhandetesse. Kindlustussumma ehk suurim võimalik hüvitis on 6,45 miljonit eurot.

Tagasi üles