Skip to footer
Päevatoimetaja:
Angelina Täker
Saada vihje

Ajalooline otsus: Edinburgh kehtestab Šotimaa esimese turistimaksu

Princes Street, Edinburgh, vaadatuna Calton Hilli mäelt.

2026. aasta suvel saab Edinburghist esimene Šotimaa linn, kus rakendatakse turistimaksu. Linnavolikogu kinnitas hiljuti ettepaneku nn transiitturisti maksu (Transient Visitor Levy) kehtestamiseks, mille eesmärk on suunata saadavad tulud linna arendamisse.

Linnavolikogu kinnitatud transiitturisti maks lisab viis protsenti majutuskuludele kuni seitsme järjestikuse öö jooksul. Maks on osa laiemast trendist Euroopas, kus linnad püüavad turismi tulusid paremini hallata ja ületurismi mõju leevendada. Edinburgh loodab turistimaksuga koguda 2026. ja 2029. aasta vahel kokku kuni 150 miljonit naela. See teeb umbes 50 naela (59 miljonit eurot) aastas. 

Teiste linnade kogemused: kas Edinburgh on õigel teel?

Kuigi Edinburgh' maks on Šotimaal esimene omataoline, pole see Euroopa linnade seas uus nähtus. Näiteks Veneetsia kehtestas möödunud aastal viieeurose sisenemistasu ühepäevaturistidele, mis tõi lühikese ajaga sisse üle 2,4 miljoni euro. Veneetsia linnaametnikud, nagu linnapea Luigi Brugnaro, pidasid seda edukaks sammuks, mis võimaldas külastajate arvu paremini reguleerida. Siiski tuleb linnaandmete põhjal tõdeda, et suur osa külastajatest jäi maksust vabastatuks, mis tõstatab küsimusi maksu tõhususest.

Samal ajal on Barcelona võtnud sihikule kruiisituristid, kelle maksude tõstmist linnapea Jaume Collboni sõnul õigustab avaliku ruumi intensiivne kasutamine. Hetkel on turistimaks Barcelonas 7 eurot päevas, kuid uued määrad pole veel kinnitatud. Linn on juba astunud radikaalseid samme, keelates kuni 2028. aastani turistidel korterite üürimise, et vähendada eluasemekulusid ja muuta linn elamisväärsemaks kohalikele.

Itaalias on üldiselt turistimaksud juba niigi kõrged, kuid valitsus kaalub veelgi rangemaid meetmeid. Näiteks tehakse ettepanek kehtestada luksuslikumatele hotellitubadele lisatasu kuni 25 eurot öö kohta. Sellest saadavat tulu loodetakse kasutada rahapuuduses linnade toetamiseks ja turismi jätkusuutlikumaks muutmiseks.

Edinburgh'l seisavad ees väljakutsed

Kuigi Edinburgh' linnavõimud eesotsas volikogu juhi Cammy Dayga, on veendunud, et uus maks ei peleta turiste, näitavad teiste linnade kogemused, et reaktsioonid võivad olla vastuolulised. Näiteks Veneetsia ja Barcelona puhul on antiturismi protestid toonud esile kohalike rahulolematust, mida on põhjustanud nii ületurism kui ka sellest tulenevad elukalliduse tõus ja infrastruktuuri ülekoormus.

Šotimaa turismiliidu juht Marc Crothall avaldas muret, et uus maks võib mõjutada Edinburgh' konkurentsivõimet puhkusesihtkohana. Tema sõnul on see eriti tundlik teema kohalike külastajate seas, kelle broneeringud on juba vähenenud elukalliduse kriisi tõttu.

Kas turistimaksud on lahendus?

Edinburgh' turistimaksu edu sõltub suuresti sellest, kuidas suudetakse tasakaalustada külastajate vajadusi ja kohalike ootusi. Samas pakub teiste Euroopa linnade kogemus väärtuslikke õppetunde. Olgu selleks Veneetsia paindlik lähenemine maksustamisele, Barcelona suunatud meetmed või Itaalia luksusmaksude süsteem – kõik need näitavad, et turistimaksud pole ainult rahakogumise vahend, vaid ka võimalus kujundada kestlikumat turismi.

Kommentaarid
Tagasi üles