Päevatoimetaja:
Aimur-Jaan Keskel
Saada vihje

Kuidas uuel aastal raha säästa?

Artikli foto
Foto: pexels.com

Uue aasta saabudes võiks mõelda sellele, kuidas järgmisel aastal rahaliselt targem olla. Anname küll lubadusi olla sportlikum, tervislikum ja parem, kuid majanduslikus plaanis tuleks samuti mõelda sellele, mida saaks uuel aastal teha paremini. Eriti nüüd, kus pidevalt tõstetakse erinevaid makse ja inimestele jääb üha vähem raha kätte.

Tee eelarve

Selleks, et mõista, kuhu raha põhiliselt kulub ja kuidas ning mille pealt kokku saaks hoida, tuleks alustada eelarvest. Pane kirja kõik tulud ning kulud. Seejärel vaata kriitiliselt üle, millistes valdkondades on võimalik kulusid vähendada. Tavapäraselt on suuremad kuluartiklid, mille pealt saaks ehk kokku hoida, väljas söömine, meelelahutus ja transport.

Tee poenimekiri, et osta neid tooteid, mida päriselt vaja on. Nii pääsed emotsiooniostudest ja üleliigsest raha kulutamisest. Käi harvem poes - nii planeerid paremini ning hoiad ka väärtuslikku aega kokku.

Väljas söömine või toidu koju tellimine on vahepeal tore, kuid sellega võivad kaasneda kuu lõpuks märkimisväärsed kulud. Otsi veebist huvitavaid retsepte ja kokka kodus ise.

Transpordi pealt saab samuti kokku hoida kui üle vaadata oma liikumised. Ehk on võimalik kasutada aeg-ajalt rohkem ühistransporti või vähendada näiteks Bolti tellimist. Kütusepakkujad teevad vahel ka sooduspakkumisi, mistõttu siis võiks auto kütusepaagi täis tankida ja sellega säästa raha.

Aeg-ajalt tuleks aeg maha võtta - puhata ja lõõgastuda selles kiires elutempos, kuid ka siin on võimalik leida soodsamaid võimalusi. Vali külaliskorter hotelli asemel, kui soovid veeta näiteks nädalavahetust linnast väljas. Külaliskorterid on eriti soodsad nö madalhooajal. Lisaks on võimalik külaliskorteris ise süüa teha, mistõttu saab kokku hoida ka söögi pealt, sest ei pea käima väljas söömas.

Hoia silm peal soodsatel lennupakkumistel ja planeeri oma puhkus pikalt ette. Sageli on soodsam ühe korraga osta nii lennupiletid kui ka majutus. Ka nii on võimalik raha kokku hoida. Ka reisil olles võib leida väga häid majutuspakkumisi - seega alati ei pea ööbima hotellis. Ka hostelid või külaliskorterid võivad osutuda väga mõnusateks ööbimiskohtadeks. Siiski tasuks enne reisile minekut teha eeltööd - otsida majutusasutuste kohta tagasisidet ja hinnanguid, sest pildid ja lubadused, mis ööbimiskoha veebilehel kirjas, ei pruugi alati vastata tegelikkusele. Seetõttu on mõistlik lugeda arvustusi ning saab objektiivsema ülevaate, kas tasub see majutuskoht valida või mitte.

Vaata üle oma laenukohustused

Üks koht, kust tõenäoliselt on võimalik kulusid kokku hoida, on vaadata üle oma erinevad laenud ja liisingud. Seejärel vaadata, kas laenude refinantseerimine annaks võimaluse säästa. Laenude refinantseerimine tähendab seda, et mitme erineva laenu või liisingu asemel oleks üks laen. Ühe laenu puhul on lihtsam ülevaadet omada, millised kulud tegelikult seoses laenuga igakuiselt on, lisaks on tõenäoliselt paremad tingimused võimalik saada - parem intress, pikem (või soovi korral ka lühem) tagasimaksegraafik jms. Kreditum.ee veebilehelt leiab erinevaid võimalusi.

Vaata veel nutikaid viise, kuidas raha targalt kulutada!

Tähelepanu! Tegemist on finantsteenusega. Enne lepingu sõlmimist soovitame tutvuda finantsteenuse tingimustega või konsulteerida spetsialistiga.

Tagasi üles