Mida tähendab muudatus kaupmehe jaoks?
Ümardamisreegel on alates 1. jaanuarist kõikidele kaupmeestele kohustuslik, kui tarbijatele müüakse kaupu ja teenuseid sularaha eest. Eelkõige tähendab muudatus kassasüsteemide ja majandustarkvara valmisolekut ümardada ostukorvi lõppsummat viie sendi täpsusega. Oluline on ka teavitada klienti ümardamisest enne ostu eest tasumist, et klient saaks otsustada, kas ta soovib tasuda sularahas või pangakaardiga.
Ümardamisreegli kehtestamisega kaob kaupmeestel vajadus hankida vahetusrahana 1- ja 2-sendiseid, sest väikseimaks vajalikuks vahetusrahaks jääb uuest aastast 5-sendine. Nii vähenevad kaupmeeste kulud pisimüntide käitlemisel ning sularahaga arveldamine muutub mugavamaks ning mõistlikumaks. Pärast ümardamisreegli kehtestamist jäävad 1- ja 2-sendised ametlikuks maksevahendiks ja soovi korral võivad kliendid nendega maksta.
Erandkorras võivad kaupmehed siiski anda 1- ja 2-sendiseid vahetusrahana tagasi, kui kassas näiteks pole piisavalt muid sente. See on aga ajutine, kuna pärast ümardamisreegli rakendamist hakkab 1- ja 2-sendiste hulk vähenema. Endiselt kehtib kaupmehele seadusest tulenev kohustus võtta vastu kuni 50 eurosenti sõltumata nende väärtusest. Täpsemad põhimõtted, erandid ja näited, millega kaupmees peaks ümardamisreegli puhul arvestama, on toodud Eesti Panga kodulehel olevates teabematerjalides.
Praeguseks on euroalal ümardamisreegli kasutusele võtnud kuus riiki: Soome, Madalmaad, Iirimaa, Itaalia, Belgia ja Slovakkia. Lisaks Eestile võtab järgmisel aastal ümardamisreegli kasutusele Leedu, kes teeb seda 2025. aasta maist.
Eesti Pank on koostöös Kaupmeeste Liidu ja rahandusministeeriumiga astunud samme, et üleminek oleks sujuv nii inimestele kui ka ettevõtetele. Selleks oleme valmistanud kaupmeestele juhend- ja infomaterjalid, otseteavitanud kassade tarkvaraga tegelevaid ettevõtteid ning jaganud infot kaupmeeste esindusorganisatsioonide, KOVide ja teiste esindusorganisatsioonide kaudu.