Päevatoimetaja:
Angelina Täker

Psühholoog selgitab: miks mehed julgemalt investeerivad ja noored pensionile ei mõtle

Copy
Hoiupõrsas ja mündid.
Hoiupõrsas ja mündid. Foto: Urmas Luik

Novembri lõpuni saavad pensionikogujad tõsta oma II pensionisamba sissemakseid nelja või kuue protsendini brutopalgast. Pensionikeskuse andmetel on seda võimalust seni kasutanud üle 54 000 inimese. Psühholoog Eva-Maria Kangro sõnul on rahaga seotud otsused sageli selgitatavad käitumismustritega, mis on omased erinevast soost ja vanusest inimestele.

Teise pensionisamba maksemäära on nelja protsendini tõstnud üle 20 000 ja kuue protsendini üle 34 000 inimese. «Järjepidevad sissemaksed II sambasse on üks tõhusamaid viise majandusliku kindlustunde suurendamiseks. Enda isikliku panuse tõstmine loob säästetud vara kasvuks veelgi paremad tingimused. Seni on sissemaksete suurendamise kasuks otsustanud iga kümnes pensionikoguja, kuid nutikas investor jõuab veel novembri lõpuni avalduse täita, et maksed 2025. aastast uue soovi järgi liikuma hakkaksid,» kommenteerib LHV Varahalduse juhatuse esimees Vahur Vallistu. Ta rõhutab, et just säästmise automatiseerimine ja maksusoodustusega investeerimisvõimaluste maksimaalne kasutamine on vara kasvatamise vundament.

Eesti töötajaid ootab pensionieas üks suuremaid sissetulekute langusi Euroopa Liidus. Analüüside kohaselt moodustab keskmine riiklik pension Eesti keskmisest brutopalgast tulevikus napilt kolmandiku. Seega on lisaks riiklikule pensionile oluline ka iseendale koguda ja teise samba sissemaksete suurendamine kindlustab suurema pensioni.

Tagasi üles