Sel nädalavahetusel möllanud raju põhjustas mitmel pool Eestis varakahjusid, mistõttu kindlustustel on käed-jalad tööd täis. Balcia kindlustuse kodukindlustuse tootejuht Jelizaveta Drižiruk selgitab, mida peaks kannatada saanud koduomanik silmas pidama enne kahjuteate esitamist kindlustusele, et hüvitisprotsess oleks kiire, selge ja kõik oluline saaks kindlustusjuhtumis kaetud.
Kindlustusfirma soovitab, mida teha vahetult pärast tormikahjusid
1. Püüa vältida edasiste kahjude tekkimist
Kõige olulisem on piirata edasiste kahjude tekkimist. Kui torm saab läbi, aga katkisest katusest sajab vihm hiljem ikkagi läbi, siis on kindlustusel osaline või täielik õigus kahjude hüvitamisest keelduda. Seetõttu tuleb koheselt vajalikud meetmed tarvitusele võtta, näiteks kutsuda töömees või parandada/katta võimalusel katus tormikindlalt ise, lüüa vineeriga kinni purunenud aknad, koristada kinnistult ja hoonelt tormis murdunud puuoksad, vaadata üle aiaehitised ja kasvuhoone ning paranda koheselt logisevad või lahti tulnud osad.
Realistliku pilguga tuleb hinnata püsti jäänud puude ja suurte oksade olukorda – ka pärast tormi võib mõni nõrgem koht järele anda ning hiljem kahju tekitada. Seepärast tasub võimaluste piires likvideerida ohtlikuna näivad oksad ja puutüved. Elektriliinidele ja ehitistele langenud suuri puid ei tohi ise puutuda, vaid appi tuleb kutsuda Päästeamet.
Kui eluruumid on saanud veekahju, eemalda kannatada saanud piirkonnas vooluvõrku ühendatud koduseadmed ning ära neid enne tagasi lülita, kui oled veendunud, et see on ohutu.
Tormis kannatada saanud või murdunud puude alla jäänud sõidukid kodukindlustuse alla ei kuulu, nende kahjud katab kaskokindlustus. Hoolikas peremees väldib sõidukitele tekkida võivat kahju juba eos ning pargib enne tormi puhkemist auto puudest eemale, võimalusel garaaži või mõnda katuse alla olevasse parklasse, näiteks kaubanduskeskusesse. Maa-alustesse parklatesse ei ole soovitav enne tormi autot jätta, kuna tulvavesi voolab ikka allasuunas ning auto võib sattuda uppumisohtu.
2. Dokumenteeri kahjud
Torm või mõni muu loodusnähtus tekitab kahju nii kodule, õuele ning sõidukitele. Võimalusel tee kahjustustest selged fotod. Kõige sagedamini räsib torm katuseid, aga kindlustuse alla kuuluvad lisaks lõhutud katustele veel purunenud aknad-uksed, lahti rebitud maja välisvooder, samuti õues kannatada saanud kasvuhoone või garaaž.
Lisaks on mõistlik lahtiste silmadega ringi vaadata ning püüda läbi mõelda, millised on tormi tekitatud need kahjud, mida kohe ei pruugi olla näha. Näiteks võib hoonesse olla tunginud vesi ning esimesel korrusel ei pruugi piisata ainult olemasoleva vee põrandalt või seintelt ära kuivatamisest. Kui vesi on tunginud ka hoone konstruktsioonidesse, võib olla vajalik sein lahti võtta ja seina sees olev soojustusmaterjal ära kuivatada, et vältida hallituse tekkimist. Samuti võib juhtuda, et tormi tõttu kukuvad korstnasse kivid, mida mõnikord märgatakse alles siis, kui algab küttehooaeg.
Koosta tekkinud kahjudest nimekiri, siis ei lähe sul midagi meelest ära, kui hakkad kindlustusele kahjuteadet esitama.
3. Võta ühendust kindlustusandjaga
Esimesel võimalusel võta ühendust oma kindlustusandjaga, esita kahjuteade ning saada nimekiri tekkinud kahjudest ja olemasolul ka fotod. Järgi kindlustusandja juhiseid. Mõnikord küsib kindlustusselts kahjude kohta lisainfot. Arvesta sellega, et kuigi kindlustusseltsid on üldjuhul sellisteks olukordadeks valmis ning töötavad tihti ööpäevaringselt, et kõikide klientide kahjuteated saaksid kiiresti lahendatud, tekitab korraga tulevate juhtumite suur hulk kahjukäsitlejatele tavapärasest suurema koormuse, mistõttu võib suhtlus toimuda väikese viivitusega.
4. Valmistu järgmiseks tormiks
Vastutustundlik koduomanik on tormiks valmis juba enne selle puhkemist, aga kindlasti ka järgmiseks. Tihti tekitavad tormis kahju näiteks õues olevad lahtised esemed, mis tugevate tuultega lendavad iseenda kodu aknasse, naabri aeda või autokatusele. Seetõttu tuleks jälgida eelhoiatusi ning tormiohu korral eemaldada hoovist kõik tormiõrnad asjad, nagu aiamööbel, batuut, grill, rõdul rippuvad lilleamplid ja muu. Äikeseohu korral eemalda vooluvõrgust tundlikud koduseadmed. Veelgi mõistlikum on äikese ajaks elekter peakaitsmest välja lülitada. Võimalusel eemalda vooluvõrgust ka näiteks soojuspumbad ja robotmuruniiduk, mis samuti üha rohkem äikese tõttu kahju saavad. Kontrolli, et kodus töötaksid suitsu- ja vingugaasiandurid, mis annavad võimalikust ohust märku juba siis, kui enda nina seda veel tunda ei pruugi.