Põhja-Venemaal asuvas Vologda oblastis kavatsetakse kehtestada ranged piirangud alkoholi müügile. Põhjuseks asjaolu, et kaks kolmandiku oblasti tööealise elanikkonna surmadest on seotud alkoholiga.
Venemaa on hädas alkosurmadega, inimesed joovad ennast sõna otseses mõttes surnuks (3)
Äsja avaldatud seaduseelnõu kohaselt hakatakse alkoholi müüma kauplustes tööpäeviti ainult kahe tunni vältel, ajavahemikul kell 12.00–14.00. Nädalavahetustel ja pühadel säilib tavapärane kauplemiskord (kell 8.00–23.00), kirjutas Vedomisti.
Dokumendi esialgses versioonis tehti ettepanek kehtestada kahe tunni pikkune alkoholimüügirežiim ka uusaastapühade ajaks, kuid hiljem sellest loobuti.
Oblasti kuberneri Georgi Filimonovi sõnul on taolised karmid piirangud seotud sellega, et alkoholi tõttu on elu Venemaa põhjaosas hääbumas. Tema sõnul on piirkonna rahvaarv viimase aasta jooksul vähenenud oblastis 7500 elaniku võrra, mis on võrreldav ühe omavalitsuse rahvaarvuga. 71 protsenti piirkonna tööealiste elanike surmajuhtumitest on seotud alkoholiga ja alkoholismi esinemine on aastaga kasvanud 30 protsendi võrra.
Vologda oblasti rahvaarv oli Vologdastati andmetel 1. jaanuari 2024. aasta seisuga 1 121 300 inimest. Aasta varem oli see 1 128 800 inimest. Ajavahemikul jaanuarist kuni augustini 2024 suri piirkonnas 10 725 inimest, sündis 5502 inimest. Võrreldes 2023. aasta sama perioodiga suurenes surnute arv 526 inimese võrra, samas kui sündinute arv vähenes 493 inimese võrra.
Samal ajal on Vologda piirkonnas alkoholi müüvate supermarketite arv viimase nelja aasta jooksul rohkem kui kolmekordistunud.
Vedomosti tehtud ülevaate kohaselt tarbitakse alkoholi kõige enam Burjaatias, Tšukotka autonoomses ringkonnas, Kurganis ja Sahhalini piirkonnas ning Altai Vabariigis. Kõige «kainemad» piirkonnad on Tšetšeenia, Dagestan, Inguššia, Karatšai-Tšerkessia ja Kabardino-Balkaria.
Föderaalse ja regionaalse alkoholituru uurimiskeskuse direktor Vadim Drobiz on aga veendunud, et keelud joomist ei vähenda. «Ettepanek on selgelt suunatud eelkõige PRile, kuid see tekitab rahulolematust elanikkonnas, kes arvab, et inimesi ei austata, samas kui 95 protsenti alkoholi tarbijatest on normaalsed inimesed,» ütles Drobiz.