Ärikinnisvaraturg on viimasel ajal jõudnud oluliste arutelude keskmesse. Kas on ruumi uutele projektidele või on turul märgid üleküllastusest?
Eksperdid arutavad: kas ärikinnisvaraturul on ruumi või on see juba üleküllastunud
Nii Margus Kluge, Colonna Varahaldus OÜ juhatuse esimees, Tõnu Uustalu, Eften Capitali investeeringute juht kui ka Ursel Velve, Mainor Ülemiste juhatuse esimees / Ülemiste City innovatsioonijuht, märkisid üheselt, et ärikinnisvaraturul on ruumi.
Kluge usub, et ruumi on pigem isikupärastele projektidele, mitte tavapärastele 500-ruutmeetristele kontoritele. Velve tõdeb samuti, et ärikinnisvaraturul on ruumi niinimetatud wow-efektiks, kuid keerukamaks muutub see C- kuni F-klassi hoonete juures, mis vajavad investeeringuid ja renoveerimist, et vastata tänapäeva ettevõtete vajadustele.
Diskussioonpaneelis küsiti osalejatelt ka seda, millises ärikinnisvara segmendis nähakse veel potentsiaali.
Kluge sõnul võivad lühiajalises plaanis populaarsust võita väiksemad, multifunktsionaalsed ruumid, mis sobivad miniettevõtetele, kus ladu ja kontor asuvad koos ning on eraldiseisvad teenindusruumid. Pikaajalises plaanis ennustab ta, et büroohoonete asemel võiks juurde ehitada aga hoopiski parkimismaju. «Võib-olla ei ole vaja seitsmenda büroomaja kõrvale ehitada kaheksandat,» märkis ta.
Uustalu aga rõhutas, et kõikides ärikinnisvara segmentides on ruumi. Ülemiste City innovatsioonijuhi sõnul võiks Eesti ärikinnisvara sektor keskenduda ühe kõrge kvaliteediga büroohoone arendamisele, mis pakub terviklikku lahendust erinevateks ärivajadusteks.
Ta lisas, et ka tervisesektor on samuti jõuliselt arenemas, tuues näiteks Ülemiste linnaku plaanid luua eakatekodu ja hiljuti avatud teise Tervisemaja.