OSHINO Electronics Estonia OÜ on laia haardega elektroonikaettevõte, keda teatakse nii Eestis kui terves maailmas. Näiteks paneb nende toodetud toode tööle Bentley sisevalgustussüsteemi, aga tänu OSHINOLE saab veel näiteks ühistranspordis piletit valideerida või distantsilt HUUMi sauna küdema panna.
OSHINO Electronics Estonia: tipptasemel elektroonikaseadmed Pärnu südamest suurde maailma
Tuleval aastal 20. sünnipäeva tähistava elektroonikatoodete täisteenust pakkuva OSHINO põhitegevus on algusajast peale olnud elektroonikatoodete montaaž ning alustati teenuse pakkumisest autotööstusele. Aastate jooksul on oluliste suundadena lisandunud veel tootearendus, elektroonikatoodete disain ja industrialiseerimine.
Kui koostöö autotööstustega käib Saksamaal asuva OSHINO Grupi kaudu ehk OSHINO Electronics Estonia müüb tooted emaettevõttele ning seal toimetatakse nendega juba edasi, siis ülejäänud müügitöö toimub sada protsenti Eesti filiaalis. OSHINO Electronics Estonia tegevjuht Külli Müür-Heldja tunneb suurt rõõmu selle üle, et kuigi ettevõttes tegeletakse aktiivselt turundusega ning osaletakse messidel, siis suur osa klientidest jõuab nendeni ikkagi soovituste kaudu. «Kliendid hindavad meie paindlikkust ja võimet kohanduda nende vajadustega,» räägib ta ning lisab, et tänu OSHINO pikaajalisele kogemusele ja mitmekülgsele kompetentsile suudavad nad olla väärt arendus- ja tootmispartner.
Lisaks autotööstusele tehakse koostööd veel teistegi valdkondadega, alates tööstus- ja laiatarbeelektroonikast ning lõpetades elektriautode kiirlaadimisjaamadesse moodulite tootmise ja IoT-ga (asjade internet). Näiteks koostab OSHINO elektroonikatooteid eestimaisele brändile Huum, kes toodab kodumaal disainitud ja arendatud innovaatilisi saunakeriseid. Ka ühistranspordis olevate piletite validaatorite süsteem on OSHINOS kokku pandud ja programmeeritud. Umbes 80 protsenti OSHINO toodetest läheb ekspordiks.
Ühtaegu esteetiline ja funktsionaalne
Autotööstuses on OSHINO tunnustatud tegija sisevalgustuslahenduste loojana. «Kujuta ette, et istud autosse, keerad süüte sisse ning ees- või külgpaneelidel süttivad põlema põnevad valguslahendused,» räägib OSHINO Electronics Estonia juhatuse liige Ingvar Kuusk ning selgitab, et need valgusribad paneb tööle mikrokiibiga varustatud väike kontrollerplaat. «Tundub pisike asi, aga selle plaadi arendusse on läinud tegelikult palju tööd ning selle võimekus ja potentsiaal on suur.»
Kuuse sõnul on OSHINO tugev külg veel optika arenduse võimekus. Eritöötlusega valgusjuhid võimendavad valgust ja see võimaldab kasutada väiksemat hulka ja väiksema võimsusega valgusdioode. Kõik autotööstuse tooted läbivad funktsionaalsuse testi ning testides kasutatakse väga täpseid kaameraid ja pilditöötlust.
Autode sisevalgustuse valdkonnas toimub pidev arendus ning kogu aeg püütakse välja mõelda uusi funktsionaalsusi ja tooteid põnevamalt disainida. Näiteks ei loo uksepaneeli sisse ehitatud valgusriba vaid huvitavat visuaalset efekti, aga võib ka järsu pidurduse või muu läheneva ohu korral hakata intensiivsemalt vilkuma (nn functional lightning) ning juhti sel viisil hoiatada. Kuusk nendib, et loomulikult pole sellise toote loomise taga ainult insenerid, vaid ka terve hulk andekaid disainereid, aga OSHINO roll on luua tehnoloogiline võimekus, et selline põnev ja dünaamiline uksepaneeli sisevalgustus üleüldse teha. «Meil on väga äge kompetents ja suudame mõelda kastist välja,» ütleb Kuusk.
Kogu tootmisprotsess on Kuuse sõnul optimeeritud ja protsessi käigus jälgitakse toodete normaega. «Kui oleme kliendiga hinnas kokkuleppele jõudnud, siis püüame tootmisprotsessi veelgi siluda ning õpime pidevalt.»
Lühikesed ajaaknad ja suur intensiivsus
Mõeldes elektroonikatööstuses toimunud viimase viie aasta suurimatele muudatustele, toob Müür-Heldja välja selle, et nähtavus tarneahelas on tunduvalt lühenenud. «Kui Covidi-aastatel teadsime tellimusi aasta-paar ette ning komponentide voolu oli võimalik tarneahelasse signaliseerida, siis nüüd toimub töö paari-kolme nädala perspektiivis,» selgitab naine ning lisab, et sellises olukorras on keeruline teha ka värbamisotsuseid, sest turu nõudlust on raske ennustada. Olgugi et praegu on ettevõtte meeskond komplekteeritud, siis kvalifitseeritud tööjõu puudumine on tihti teravalt päevakorras. Tipptasemel insenere on Pärnusse keeruline meelitada, kuigi palgatase on Tallinnaga võrreldes samaväärne, nendib Müür-Heldja.
« Elektroonikatööstuses toimub töö väga lühikeses ajaaknas ja suure intensiivsusega.»
KÜLLI MÜÜR-HELDJA, OSHINO Electronics Estonia tegevjuht
Suureks igapäevaseks väljakutseks peab ta veel kliendi hinnaootustega arvestamist ning tootmise kohandamist selle järgi. OSHINOS kasutatakse elektroonikatööstuse mõistes standardtehnoloogiaid ning ettevõttel on võimekus teha nii väikseid kui ka keskmisi partiisid. Pindliite komponentide ladumiseks on automaatsed liinid, aga lõppkoostet tehakse enamasti käsitsi, selgitab Müür-Heldja. Ta lisab, et kuna mõnede toodete tarbijad on väga hinnatundlikud ning soovitakse olla kliendi jaoks atraktiivne, siis saadetakse automaatliinidel koostatud pooltoodang lõpptoote tegemiseks riikidesse, kus on soodsam operaatori tunnihind.
«Kui klient läheb poodi põrandakütte termostaati ostma ning üks maksab 25 eurot ja teine 35 eurot, siis tõenäoliselt valib ta soodsama variandi,» pakub Müür-Heldja ning lisab, et palju määrab lõppturg ja eeskätt tuleb ikkagi lähtuda kliendi vajadustest. «Fakt on see, et ainult käsitööd ei hakka me kunagi tegema ning pikaajaline visioon on leida kliente, kes vajavad keerulisemaid operatsioone automaatliinidele ja vähem käsitööd.»
Samuti ei saa elektroonikatööstuses üle ega ümber sertifitseerimisest. «Elektroonika ilma kvaliteedinõueteta ei toimi ning kvaliteet tähendab meie jaoks klientide ootuste täitmist,» toonitab naine ning selgitab, et OSHINO juhtimissüsteem on sertifitseeritud standarditele ISO 9001:2015, ISO 14001:2015 ja IATF 16949:2016.
Sõltuvalt toote nõuetest ja sihtturust tehakse nii iga-aastaseid kui ka kvartaalseid auditeid. Korralised auditid on lühemad ja kompaktsemad, resertifitseerimisauditid seevastu pikemad ja detailsemad, ehkki mõlema puhul käiakse kõik ettevõtte protsessid üksipulgi läbi. Lisaks toimuvad veel kliendiauditid, mida Müür-Heldja peab tegelikult kõige paremateks õppetundideks. «Kliendid on kõige karmimad audiitorid ja aitavad meid sertifitseerimisaudititeks hästi ette valmistada.»
Mõeldes elektroonikatööstuse tulevikule, usuvad nii Müür-Heldja kui ka Kuusk, et kõik läheb aina põnevamaks, sest elektroonikat on meie ümber iga päevaga aina rohkem. Ehkki tehisintellekti on elektroonikatööstuses kasutatud juba üle 20 aasta, siis tõenäoliselt suureneb selle roll tulevikus veelgi, kuna AI võimekust saab kasutada ka abiprotsessides, nagu näiteks planeerimine ja kvaliteet.