Tänapäeva tööstusmaailmas mängib ventilatsioon olulist rolli nii tootmisprotsesside ohutuses kui ka efektiivsuses. Üks oluline osa sellest on keevitusventilatsioonil, mis tagab õhu kvaliteedi ja töötingimuste parandamise keevitustöökohtadel. Kuidas seda juurutada ning millised on tööstuste ja tootmise õhuvahetuse levinumad vead?
Kuidas saavutada keevitajate töökohtadel täiuslik õhukvaliteet?
«Keevitusprotsessid on tööstuses olulised toimingud, mis toovad aga kaasa ohtlikke gaase ja suitsu. Need omakorda võivad kahjustada nii töötajate tervist kui ka keskkonda tervikuna. Keevitusventilatsioon on vajalik, et eemaldada õhust suits, tolm ja kahjulikud gaasid ning tagada töötajate heaolu ja suurendada töökoha ohutust,” tutvustab tööstusettevõtetele tööstuslike lahendusi pakkuva Elister OÜ müügispetsialist Sander Moldau.
Keevitusventilatsiooni planeerimisel ei ole standardlahendusi, kuna igas tootmises võivad olla sõltuvalt hoone, kasutatavate seadmete või toodetavate detailide eripärast erinevad vajadused. Seetõttu kipuvad olema kõik projektid alati rätseplahendused, kus võetakse arvesse konkreetse kliendi tootmise omadusi ja vajadusi. Väga oluline on seejuures Moldau sõnul arvutada välja vajaminevad õhuhulgad ja mõelda läbi õhu liikumine, et tagada efektiivne suitsu ja gaaside eemaldamine. Kogu lahenduse leidmise protsessi on kaasatud alati ka klient, et tagada protsessi käigus selge, avatud ja optimaalne lahendus.
Kuidas muuta keevitusventilatsioon tõhusaks?
«Automatiseerimine on muutumas üha olulisemaks aspektiks igasuguse tehnoloogia juures, mis võimaldab olulist kulude kokkuhoidu ja tõhusamat lahendust. On tähtis, et süsteem ei töötaks tühjalt, vaid käivituks ja seiskuks vajaduspõhiselt ning sõltuvalt aktiivsetest töökohtade arvust oleks ka õhuvahetuse hulk kontrollitud automaatika abil,» kinnitab Moldau, et ka ventilatsioon tuleks tööle panna targa automaatika abil, mis hoiab energiakulud madalad ja tagab optimaalse õhu kvaliteedi tootmise käigus.
Keevitusventilatsiooni planeerimisel ja paigaldamisel võib esineda mitmeid erinevaid rohkem ja vähem levinud vigu. Elisteri meeskond on sageli märganud aladimensioneeritud õhuhulka ja nii-öelda riiulilahendusi, kus ei ole arvestatud ettevõtte tootmise eripärasid. Seega ei täida pakutud lahendus oma eesmärki ja ettevõtte igakuised kulud ventilatsioonile võivad osutuda põhjendamatult suureks, samal ajal ei ole tagatud õhu kvaliteet.
Vahel on jäetud märkamata veel üks väga oluline aspekt: oluline on liita üldventilatsioon keevitusventilatsiooni toetuseks ühte süsteemi. «Kuna keevitusventilatsiooni käigus värsket õhku ei lisata, on üldventilatsioon oluline täiendav allikas puhta õhu tagamiseks tootmises,» selgitab Moldau. «Kõige mõistlikumaks lahenduseks on soojusvahetiga süsteem, mis omakorda võimaldab säästa energiat, kandes väljuvalt õhult energia soojusvahetile ning sealt sisenevale õhule. On oluline arvestada torustiku õige paigutusega, et vältida filtrite ülekoormust ja tagada mõistliku sagedusega filtrite vahetus. Oleme suhelnud klientidega, kelle tavaventilatsiooni süsteemis on filtrite vahetus iganädalane. See tuleneb valdavalt läbimõtlemata või aladimensioneeritud lahendusest, kus värske õhu ventilatsiooni agregaadile on jäänud liiga suur osa ka suitsu kogumisel.
Kokkuvõtvalt võib öelda, et keevitusventilatsioon on tootmises oluline osa, mis tagab töötajate ohutuse ja tervise, parandab töötingimusi ja -kvaliteeti. Projekteerimisel ja paigaldamisel on oluline arvestada iga projekti konkreetsete eripäradega, et tagada süsteemi efektiivsus ja eesmärgipärane toime. Valesti ehitatud lahendused tuleb enamasti mõne aja pärast ümber ehitada. Selle vältimiseks tasub kaasata ventilatsioonisüsteemi projekteerima, paigaldama ja hooldama oma ala spetsialistid juba esimesest hetkest, kui teema arutusele võetakse.
Tekkis küsimusi?
Elister OÜ meeskond vastab neile väga hea meelega!