Endine kultuuriminister Rein Lang ütles ETV saates «Esimene stuudio», et näitejate hiljutine protest Stenbocki maja ees, kus valitusus koguneb, polnud otstarbekas, ja näitejad võiksid palkade kohta küsida teatritest, kus nad töötavad.
Rein Lang: näitlejad avaldasid meelt vale maja ees (2)
«Need inimesed, kes seal Stenbocki maja ees seisid, seisid ju vale maja ees. Eestis ei ole teatreid, mis oleksid riigiasutused, riik ei sõlmi kellegagi neist töölepingut, need töölepingud on sõlmitud neil eraõiguslike isikutega, teatritega, kes on tegelikult kogu oma asjaajamises üsna vabad. Ja palkade kindlaksmääramises on nad tegelikult ikka päris vabad. Nii et oleks võinud siis oma teatrijuhi juurde minna ja küsida, miks asjad nii on,» ütles Lang.
Loe pikemalt ERRi uudisteportaalist.
Teatrid on Eestis üldjuhul omandivormilt sihtasutused, mille omanik on riik, kuid need pole riigiasutused, nagu näiteks ministeeriumid. Sihtasutustel on üldjuhul omatulu teenimise võimalus, kuid nende eesmärk pole kasumi teenimine nagu ettevõtetel.
Eesti Teatriliit korraldas septembris Stenbocki maja ees meeleavalduse, kus väljendati rahulolematust valitsuse ideega kultuuritöötajate põhipalk külmutada ja valdkonna rahastust kärpida.
Liidu sõnul külastatakse teatreid Eestis palju, kuid paljud tippnäitlejad ja -lavastajad on sunnitud hakkama saama 1300-eurose netopalgaga kuus.