Päevatoimetaja:
Erkki Erilaid
Saada vihje

Ida-Virumaal hakatakse tootma vinüülplaate (1)

Copy
Kui eelmise sajandi lõpus tõrjusid CDd vinüülplaadid suuresti kõrvale, siis viimase kümne aasta jooksul on läinud vastupidi ja vinüülplaatide populaarsus on teinud suure hüppe.
Kui eelmise sajandi lõpus tõrjusid CDd vinüülplaadid suuresti kõrvale, siis viimase kümne aasta jooksul on läinud vastupidi ja vinüülplaatide populaarsus on teinud suure hüppe. Foto: Erik Gamzejev / Põhjarannik

Järgmisel aastal hakatakse Ida-Virumaal tootma vinüülplaate, mille populaarsus on viimase kümne aasta jooksul teinud muusikahuviliste seas läbi taassünni.

Heliplaate hakkab tootma OÜ Toss Records, kes rajab väikese tehase Jõhvi äriparki Kotinukal. Firma sai vinüülplaatide tehase rajamiseks õiglase ülemineku fondist toetust veidi üle 340 000 euro, kirjutas Põhjarannik.

Selle tehase jaoks lõid ettevõtte Toss Records tänavuse aasta alguses paljudes valdkondades tegutsevad ettevõtjad Urmas Kibur ja Toomas Talts. Kibur on näiteks muu hulgas tegutsenud filmitööstuses ja olnud rallisõitja Ott Tänaku dokumentaalfilmi tegevprodutsent.

Plaaditehas rajatakse äripargis Kotinuka tee algusesse jäävale kinnistule Jordi tee 1 kerkivasse ärihoonesse, mille rajab Ida-Virumaal põhiliselt tööriistade kaubandusega tegelev AS Eemeli. Eemeli juhatuse liige Illart Sillamets ütles, et Toss Record on üks neljast rentnikust, kes tulevases ärihoones tegutsema hakkavad. Äripargis on uue hoone naabruses tegutsenud juba mitu aastat ettevõtted DPD, Elvarem, Vianor, MKJ Balticu puukeskus ning Forklift.

Sillametsa sõnul on praegu käsil hoone ehituse alustamiseks vajalikud viimased ettevalmistustööd ja ametkondadega kooskõlastamine. Ärihoone peaks valmima järgmise aasta suve alguses, kirjutab Põhjarannik.

Urmas Kibur ütles, et nemad sätivad plaane nõnda, et olla hoone valmimise ajaks kohe valmis vinüülpressitöökoda avama. Praegu käib seadmete tellimine.

Tööle on kavas esialgu võtta kuni kümme inimest. «Täpsem arv sõltub sellest, kui kiiresti me hakkame kasvama,» sõnas ta, märkides, et vajatakse nii tehniliste teadmiste ja oskustega inimesi pressi operaatoriteks kui ka tehnilisi kontrolöre ja pakkijaid. «Kõik on õpitavad ametid. Väga spetsiifilisi teadmisi nõudvaid töökohti ei ole. Ma arvan, et see meeskond kujuneb inimestest, kes on ka ise muusikahuvilised.»

Jõhvis on kavas toota vaid vinüülplaate. Ümbriste jaoks trükikoda Jõhvi tehasesse ei tule ja see teenus ostetakse sisse.

Jõhvis on kavas hakata tootma nii Eesti kui välisartistide muusikaga plaate. «Võime toota igasse maailma otsa, see ei küsi aadressi,» lausus Kibur, lisades, et ettevõte võtab juba praegu tellimusi vastu.

Vinüülplaat on Kiburi sõnul üle elanud kõikvõimalikud tehnoloogilised saavutused heli salvestamisel. «Kui mõni muusik tänapäeval albumi välja annab ja kellelgi on tahtmine see sõbrale kinkida, siis muul moel kui vinüülplaadina polegi seda füüsilisel kujul eriti võimalik teha. USB-pulka on nadi kinkida ja Spotify linki ka ei kingi. Vinüülid on tõusuteel.»

Kiburi sõnul ei tähenda vinüülplaatide tootmine plastjäätmete suurendamist. «Tänapäeval on tehnoloogiliselt olemas juba ökoplast,» ütles ta, lisades, et vinüülplaadid on sõna otseses mõttes kauamängivad, sest ka aastakümneid tagasi pressitud plaadid töötavad tänini. «Meediumina on vinüülplaat kindlasti üks paremini ajale vastu pidanud tehnoloogiaid. Lisaks on võimalik töödelda vanad plaadid uuteks plaatideks.»

Vinüülplaatide müük tõusis suurtesse kõrgustesse koroonapiirangute aastatel. «Siis tekkis nii suur nõudlus, et ei jõutud nii palju tootagi,» ütles ta, märkides, et nüüd on see stabiliseerunud ja pikemas vaates ei ole põhjust karta nõudluse kadumist.

«Vinüülide maailm on selline huvitav asi: kui sellest kellegagi räägid, siis tekib väga paljudel eriline ja soe tunne. Kõigil on mingi isiklik tore kogemus nendega ja see tekitab positiivse meeleolu,» lisas ta.

Tagasi üles