Päevatoimetaja:
Aimur-Jaan Keskel

Suur netipakettide hinnavõrdlus: sarnaste pakettide hinnad võivad erineda kuni kaks korda

Copy
Pilt on illustratiivne.
Pilt on illustratiivne. Foto: Mikhail Nilov / Pexels

Võrdleme kolme suuremat mobiilioperaatorit ja vaatame, kellelt saab täna kõige soodsama koduse neti. Selleks võrdleme teenusepakkujaid kahes kategoorias: püsi- ehk valguskaabliga internet ning mobiilne ehk üle õhu pakutav internet.

Kõigi kolme suurema mobiilioperaatori püsiühenduste tavahinnad jäävad samasse suurusjärku, kuid tarbija peaks arvestama, et kuna kaabliga internet on püsivam, kiirem ja stabiilsem, on selle hind mobiilse internetiga võrreldes kallim.

Püsiühenduse pakettide hinnad sõltuvad kõigi kolme teenusepakkuja puhul alla- ja üleslaadimise kiiruse poolest. Kuna kõikide pakettide kiirused on veidi erinevad, jagame lahendused väikese, keskmise, suure ja väga suure kiirusega pakettideks.

Väikse kiirusega paketid

Vaatame esmalt väiksemaid pakette, mille kiirus jääb 50 Mbit/s piiresse. Tegemist on pakettidega, mis sobivad ühele-kahele tavakasutajale, kes soovivad sotsiaalmeedias skrollida, Netflixi vaadata ja e-kirju lugeda.

Selliseid pakette on turul neli: Elisal kaks lahendust kiirusega 15 ja 50 Mbit/s, mille hind on vastavalt 17,99 ja 21,99 eurot kuus. Telia pakub ühte lahendust, samuti kiirusega 20Mbit/s, kuid veidi soodsamalt, 19 euro eest kuus. Tele2s on sama hinnaga 50Mbit/s kiirusega pakett.

Keskmised kiirused

Keskmised paketid sobivad väiksematele peredele, kattes kõik igapäevased netivajadused – noored saavad arvutimänge mängida ning vanemad kodus tööd teha. Selliste pakettide kiirused on kuni 150 Mbit/s.

Telia pakub 100 Mbit/s kiirusega lahendust, mille hind on 27,45 eurot. Elisa ja Tele2 pakuvad mõlemad 150 Mbit/s kiirusega pakette, esimene 27,99 euro ning teine 25 euro eest kuus.

Suured kiirused 

Suurte kiirustega paketid pakuvad kasutajale peaaegu kõike, mida hing ihaldab. Sellise kodunetiga saab suurpere vaadata rahulikult 4K-videosid ning mõlemad vanemad saavad tõrgeteta kodukontoris töötada.

Siia alla kuuluvad näiteks Tele2 ja Elisa 500 Mbit/s kiirusega pakett ning Telia 300 Mbit/s kiirusega pakett. Kõige soodsamalt saab selles kategoorias paketi 30-eurose täishinnaga Tele2st. Elisas tuleb kiiruse eest välja käia 34,99 eurot ning Telias 35,58 eurot kuus.

Ülisuured kiirused

Lisaks on saadaval ka ülisuurte kiirustega netipakette, mis on mõeldud enam kui viieliikmelisele kodule, kus elavad suured netikasutajad ja tehnoloogiafännid. 1000 Mbit/s kiirusega netipaketi puhul ei loe enam failide mahud, näiteks saab selle toel laadida kahetunnise filmi alla vaid sekunditega.

Mobiilse ehk juhtmevaba interneti hinnad kõiguvad rohkem

Kui püsiühenduse tavahinnad on suhteliselt sarnased, siis mobiilse ehk juhtmevaba interneti puhul on kolme operaatori pakutavas selge erinevus. Võrdlemise muudab keerulisemaks asjaolu, et kui Telia ja Elisa eristavad pakette kiiruse järgi, siis Tele2 kõik kolm paketti on piiramatu kiiruse, kuid erineva mahuga.

Kokkuvõttes jäävad kõigi kolme operaatori kõige soodsamate pakettide kuutasud alla 20 euro – Telias maksab 20Mbit/s kiirusega pakett 19 eurot, Elisas on 15Mbit/s kiirusega pakett 18,99 eurot ning Tele2 piiramatu kiirusega, aga 20GB mahuga pakett maksab 15 eurot kuus (praegu on neil soodushind kuni 12 eurot, mis kehtib esimesed kuus kuud).

Kõige võimsamate pakettide puhul läheb hinnavahe juba kahekordseks. Telia kõige suurema paketi kiirus on 500 Mbit/s ning selle hind on 42,7 eurot. Elisa ja Tele2 suurimad paketid on piiramatu kiiruse ja mahuga, kuid Elisas tuleb paketi eest maksta 40,99 eurot ning Tele2s tavahinnaga 25 eurot kuus (soodushind 20 eurot kehtib esimesed kuus kuud).

Tagasi üles