Sügistormide saabudes muutub oluliseks varakaitse. Tormikahjud, mis igal aastal Eesti peredele tuhandete eurode ulatuses kahju tekitavad, saab sageli ennetada lihtsate ettevalmistustega.
Sügistormide hooaeg on käes – kuidas kaitsta oma vara?
Sügistormide saabudes tasub mõelda varakaitsele, sest tormid toovad sageli kaasa ulatuslikke kahjusid. «Tormiks valmistumine ja laia kindlustuskaitse valimine on sageli palju odavam kui tormijärgsete kahjude katmine,» ütles Coop Panga kindlustusvaldkonna juht Raivo Piibor. Lihtsad ettevalmistused võivad vähendada riske. Ent ka parimad ettevaatusabinõud ei pruugi tormikahjusid täielikult välistada.
«Tormiks valmistumine on väga oluline ja on ühtlasi kõige lihtsam ja odavam viis oma vara kaitsta. Näiteks koduaias olevad lahtised asjad nagu batuut, aiamööbel jms. tuleb korralikult kinnitada või varju viia, kontrollida, et uksed ja aknad oleksid suletud, auto pargitud eemale suurematest puudest ja esemetest, mis võivad selle peale kukkuda ja vältida auto hoidmist kohtades, mis kipuvad tugeva vihmasaju korral üle ujutuma,» loetles Piibor ohukohti.
«Samuti tasub äikeseohu puhul kodumasinad vooluvõrgust eemaldada ning tugeva tuulega vältida ahju kütmist. Veenduda tasub selleski, et näiteks vihmaveerennid oleksid korralikult kinni. Aegajalt tasub ise või lasta spetsialistil hinnata ka maja ümbritsevate suurte puude seisukorda. Pehkinud tüvega või nõrgemate okstega puud tekitavad igal sügisel kümnete tuhandete eurode eest kahjusid,» jätkas ta loetelu.
Tavakindlustus ei pruugi katta kõiki kahjusid
Piibor tõi välja, et paljudel juhtudel ei kata tavakindlustus kõiki kahjusid. Näiteks võib kodu tormikahjustuse korral olla ajutiselt elamiskõlbmatu, mistõttu lisakaitse, mis katab ajutise eluaseme üürikulud ja remonditööd, osutub hädavajalikuks. Ta märkis, et see võib säästa ootamatult suurest rahalisest koormast.
«Sageli arvatakse, et kindlustuse lisakaitse on asjatu kulu,» selgitas Piibor. «Kuid just selline kaitse aitab katta näiteks päästetööde kulud või laenumaksed, kui hoone tormikahjustuse tõttu taastamist vajab.» Peale kodukindlustuse soovitas Piibor üle vaadata ka vastutuskindlustuse, mis katab teistele inimestele tekkinud kahjud ja ravikulud. Näiteks, kui tormiga lendab mõni teie aias olev ese naabri varale ja tekitab seal kahju, aitab vastutuskindlustus katta paranduskulud.
Autot tasub tormikahjude vastu kaitsta kaskokindlustusega, sest liikluskindlustus loodusõnnetustest tingitud kahjusid ei kata. Kaskokindlustus aitab, kui tormiga murdunud puu või üleujutus kahjustab sõidukit – selliste kahjude remont võib ulatuda tuhandetesse eurodesse.
Piibor rõhutas veel, et tormikahjude vähendamiseks tasub kindlustuslepingud ja nende katvus üle vaadata. «Mõnevõrra kallim kindlustuskaitse võib olla investeering, mis säästab tormijärgsete üllatuste eest,» lisab ta.