Päevatoimetaja:
Sander Silm

95 aasta taguse krahhi mõju ulatub tänapäeva

Copy
Börsipaanika ehk must neljapäev Wall Streetil 29. oktoobril 1929.
Börsipaanika ehk must neljapäev Wall Streetil 29. oktoobril 1929. Foto: OFF

«Oktoober. See on üks ohtlikumaid kuid aktsiatega spekuleerimiseks. Teised samasugused kuud on juuli, jaanuar, september, aprill, november, mai, märts, juuni, detsember, august ja veebruar,» on öelnud kirjanik Mark Twain.

Teravmeelsete väljaütlemistega saavutas Twain pea sama suure kuulsuse kui raamatutega ning ka sel ütlusel on sügav sisu. Nimelt kasutab ta sõna «spekuleerimine», aga spekuleerimiseks on väikeinvestoritele ohtlikud tõesti kõik 12 kuud.

Twaini sarkastilisel väljaütlemisel on ka teine tähelepanuväärne aspekt. Ehkki ta osutab kõikidele kuudele, nimetab ja toob esimesena välja oktoobri. Twain kirjutas need laused romaanis «Pudd’nhead Wilsoni tragöödia», mis ilmus 28. novembril 1894.

Seega osutus ta omamoodi prohvetiks, sest ajaloo suurimad börsikrahhid on toimunud tõesti oktoobris, aga hoopis aastaid hiljem.

Esimene väike börsipaanika vallandus 1907. aasta oktoobris. Oktoobrisse langes ka 1987. aasta must esmaspäev, mil maailma tuntuim börsiindeks, Dow Jonesi tööstuskeskmine kukkus 22,6 protsenti, ja ehkki 2008. aasta finantskriis algas investeerimispanga Lehman Brothers kokkukukkumisega septembri keskel, olid suurimad languspäevad just oktoobris.

Tagasi üles