Skip to footer
Päevatoimetaja:
Aimur-Jaan Keskel
Saada vihje

Rahvamassid ja lakke hüpanud hinnad peletavad turiste vähetuntud radadele (2)

Kreeka ja Hispaania kõrval muutub Albaania eestlaste seas üha popimaks. Pildil kuurortlinna Vlorë rannapromenaad, kus tänu kiiresti kasvavale turismile käib vilgas hotellide ehitamine.

Järgmisel aastal inimeste reisimisharjumused muu­tuvad, näitavad uuringud. Turistide ülekülluse käes kannatavate linnade ja kuurortide asemel otsitakse üha enam vähetuntud sihtkohti.

Kui paljud meist teavad näiteks Itaalia linna Bresciat või siis Villajoyosat Hispaanias? Kuid just need sihtkohad on muutunud üleilmsete lendude ja hotellide vahendajate Expedia ning booking.com-i veebiotsingutes üha populaarsemateks.

Reisijad on viimaks aru saanud, et kõik enam Kanaari saartele, Pariisi või Barcelonasse ei mahu. Seda enam, et kohalikud seisavad üha häälekamalt vastu massiturismile, mis on nende jaoks viinud hinnad sellistesse kõrgustesse, et nad ei saa endale enam isegi elementaarseid elutingimusi lubada.

Pea igal aastal Kanaare väisanud Jaagu sõnul tuli tal sel aastal oma traditsiooniline kümnepäevane Tenerife-ots ära jätta. «Mullu kevadel maksin keskmise tasemega ja soojendusega basseiniga hotellis populaarses Costa Adeje kuurordis alla 50 euro öö eest. Tänavu novembris tuleb öö eest samas hotellis välja panna juba üle saja euro,» rääkis Jaak. «Kui juurde liita veel lennupiletite kallinemine, saan pea sama raha eest sõita hoopis näiteks viimase hetke reisiga kaheks nädalaks Kagu-Aasiasse.»

Itaalia fänn Reelika meenutab, et kui ta viimati Roomas käis, oli tal isegi hooajavälisel ajal – märtsis – pea võimatu kuulsa Trevi purskkaevuni läbi turistihordide endale teed rajada. «Vatikani muuseum meenutas tipptunni trammi, ja seda hoolimata sellest, et sinna lastakse korraga vaid kindel arv külastajaid.» Niipea ta enam Igavest Linna külastada ei plaani, sest ka hotellide hinnad on mitu korda kerkinud. Järgmiseks aastaks kavandab ta nagu paljud eestlased reisi Albaaniasse.

Viimasel aastal kõige enam kasvanud lennuotsingud Expedias

1. Reims, Prantsusmaa
2. Brescia, Itaalia
3. Cozumel, Mehhiko
4. Santa Barbara, California
5. Waikato, Uus-Meremaa
6. Girona, Hispaania
7. Fukuoka, Jaapan
8. Abu Dhabi, Araabia Ühendemiraadid
9. Krabi, Tai
10. Canmore, Kanada

Rooma hotellide keskmised hinnad on tõepoolest võimsalt kerkinud. Näiteks Statista andmetel maksis 2021. aasta septembris hotelliöö Roomas keskmiselt 127 eurot, 2023. aasta septembris aga juba 303 eurot. Õnneks pole sel aastal turism üle maailma enam palju kallinenud. Pandeemiajärgne nn kättemaksuturism on läbi saanud, reisitakse vähem ja seetõttu püsivad lennupiletite ja majutuse hinnad küllaltki stabiilsed. Samas on aastaga ligi seitse protsenti odavnenud autorent.

Hiljutised Expedia ja booking.com-i küsitlused näitavad, et 2025. aastal reisitrendid muutuvad. Expedia 19 riigis 25 000 reisijat hõlmanud küsitluses vastas 63 protsenti reisijatest, et nad külastavad oma järgmisel reisil tõenäoliselt mõnda vähem tuntud paika. «Reisijad tahavad tavapärasest erinevat, sihtkohti, mida paljud pole veel avastanud,» kommenteeris Expedia lennuvaldkonna eest vastutav asepresident James Marshall CNBC-le.

Booking.com-i küsitlus näitas, et reisijad otsivad järgmisel aastal ennekõike odavamaid ja rahulikumaid sihtkohi. 33 riigis tehtud küsitluses, milles osales 27 700 reisihuvilist, märkis 67 protsenti vastajatest, et soovib külastada vähem rahvarohkeid sihtkohti.

Ka USA lennufirmad plaanivad järgmisel aastal hakatagi senisest enam lendama näiteks Senegali, Gröönimaale ja Mongooliasse.

Estraveli erakliendisuhete ja turundusosakonna juhi Katrin Aaslaidi sõnul on ülemäärane turism paljudes paikades teravalt päevakorda tõusnud. Uudistes on kajastatud massiturismivastaseid protestiaktsioone Kanaari ja Baleaari saartel, Barcelonas, Malagas ja mujalgi.

Trendikad sihtkohad Booking.com-is

1. Sanya, Hiina
2. Trieste, Itaalia
3. Joao Pessoa, Brasiilia
4. Tromso, Norra
5. Willemstad, Curaçao
6. Tignes, Prantsusmaa
7. San Pedro de Atacama, Tšiili
8. Naha, Okinawa, Jaapan
9. Villajoyosa, Hispaania
10. Houston, Ameerika Ühendriigid

Mitmed piirkonnad on juba seadnud administratiivseid piiranguid turismi kasvule (lennuühenduste ja lühiajalise majutuse rendi piiramine, turismimaksude kehtestamine/tõstmine). «Samuti on omad korrektiivid teinud kliimamuutus – liiga kuum ilm, paduvihmad või üleujutused on reise pikalt ette planeerivad kliendid pannud avastama uusi sihtkohti, kus kliimamuutustest tingitud muutused on kas minimaalsed või ei anna endast nii suurelt veel märku,» rääkis Aaslaid.

Tema hinnangul tõstab suur nõudlus kombineerituna mitmesuguste administratiivsete meetmetega hindu ja see sunnib omakorda kliente otsima alternatiivseid sihtkohti või aegu. «Euroopas on viimastel aastatel tõusev täht olnud Albaania, aga ka vanades tuttavates sihtriikides, nagu Kreeka, Hispaania või Itaalia, rääkimata Türgist, võib leida saari või piirkondi, kuhu tšarterlende ei tehta ja mis pakuvad hoopis autentsemat kogemust madalamate kuludega,» märkis Aaslaid.

Linnapuhkuse piirkondadest on tema sõnul Lääne-Euroopa suurlinnadele meeldivaks ja märksa taskukohasemaks alternatiiviks näiteks siinsamas meie lähedal asuv Poola ja sealsed rikkaliku ajalooga paigad, nagu Kraków, Wrocław, Poznań jt. «Kagu-Aasia on ikka populaarne, kuid sinna lendamine on kallinenud seoses lennumarsruutide pikenemisega. Ka siin tasuks tuntud Tai ja Bali kõrval vaadata muid riike – näiteks Filipiinid, Malaisia või üldse Indoneesia saari, mida on tuhandeid.»

Ka Tez Touri turundusjuhi Jelena Gavronski kinnitusel on märgata, et Türgi, Egiptuse või Kreeka kõrval on trendiks saanud ka maailma teiste nurkade avastamine. Nii pakutakse üha rohkem pakettreise ka sellistesse sihtkohtadesse nagu Kuuba, Maldiivid, Mauritius ja Maroko. «Kuigi eksootiliste sihtkohtade lennuhinnad võivad olla kõrgemad, püüame meie kohapealsete esinduste olemasolu tõttu hoida pakettide hindu konkurentsivõimelistena,» sõnas Gavronski.

Kommentaarid (2)
Tagasi üles