Eesti väärtuslikumate tehnoloogiaettevõtete edetabeli TopTech võitis tänavu Wise, mille väärtuseks hinnati 8,6 miljardit eurot.
Selgus Eesti väärtuslikem tehnoloogiaettevõte
Teisel kohal oli Bolt 5,5 miljardi euroga ja kolmandal Pipedrive 1,3 miljardi euroga. Edetabeli koostajateks olid M&A tehingute nõustaja Prudentia Tallinn ja järelturuinvesteeringutele tehnoloogiaettevõtetesse keskendunud Siena Secondary Fund.
Tabeli koostamise eestvedaja, Prudentia Tallinna partneri Indrek Uudekülli sõnul on Wise ikka Eesti tehnoloogiaettevõtete sektori suveräänne liider, kelle positsiooni ohustab lähiaastatel ainult Bolt, mis on 5,5 miljardi euro suuruse valuatsiooniga teisel kohal. «Loodetavasti näeme juba varsti, kas Boldi kavandatav IPO on nii edukas, et ettevõte suudab mõnel järgmisel aastal TopTechis esikohale tõusta,» märkis ta.
Ettevõtete väärtus kokku vähenes
30 ettevõtte väärtus kokku on seekord 19,2 miljardit eurot, langedes aastaga kuue protsendi võrra.
Indrek Uudekülli sõnul on koguväärtuse mõningane langus tingitud faktist, et võrreldes 2023. aastaga ei kajastu tänavuses edetabelis sellised tuntud nimed, nagu Glia, Testlio, Starship, Lightyear, Ready Player Me ja Veriff. «Kuna nende ettevõtete peakontorid asuvad väljaspool Eestit, ei ole ettevõtete finantsandmed lihtsalt kättesaadavad, mistõttu on ka keeruline nende väärtust määrata. Meenutan, et antud edetabelisse jõudnud ettevõtete puhul lähtume väärtuse määramisel kas avalikest või ettevõtte enda poolt esitatud andmetest,» selgitas ta.
Samal põhjusel langes tänavu ka TOP 30 hulka pääsemise lävend 30 miljoni euroni.
Samas andis mitme tuntud tegija kõrvalejäämine aga võimaluse altpoolt tulijatel pildile pääseda, näiteks DefsecIntel Solutions 110 miljoni euro suuruse väärtusega, Threod 47 miljoni euroga, Ridango 62 miljoni euroga, LEI Register 44 miljoni euroga ja Verge Motocycles 70 miljoni euroga.
Tänavuse eriauhinnaga «Kaitsetehnoloogia tõusvale tähele» DefsecIntel Solutionsile juhivad tabeli koostajad Uudekülli sõnul tähelepanu kaitsetööstustehnoloogia sektori märkimisväärsele kasvule Eesti iduäris. «DefsecIntel Solutions ja Threod esindavad sektori tulevikku, meelitades ligi märkimisväärseid investeeringuid ning näidates ettevõtete innovatsioonisuutlikkust tipptasemel valdkondades. Milrem Roboticsi müük on juba tekitanud uusi ettevõtteid – suure tõenäosusega näeme järgmise aasta TOPis ka Frankenburg Technologiesi nime,» rääkis Uudeküll.
TopTechi ühe koostaja, Siena Secondary Fundi partneri Rando Rannuse sõnul on uute kapitaliinvesteeringute mahu vähenemise tõttu nii TopTechi edetabelis olevaid firmasid kui kogu Eesti tehnoloogiaäri järjest rohkem mõjutamas riskikapitali järelturg – tehingud, kus selle asemel, et süstida uut kapitali idufirmadesse, kaubeldakse idufirma olemasolevate aktsiate või osakutega.
Oodatakse Boldi IPOt
«Oleme ka Eestis näinud mõningaid järelturu tehinguid, kuid tegemist on vaid veetilgaga ookeanis, kuna kogu Eesti startup'ide turukapital on tublisti üle 15 miljardi, kuid likviidsusvajadus on paarsada miljonit aastas. Seega ei oota IPOt mitte ainult Boldi töötajad ja investorid – kogu ökosüsteem vajab uut suurt likviidsussündmust, mis annaks tugeva tõuke kogu Eesti startup-ökosüsteemi arengule läbi uue kapitali, talentide turule sisenemise ja mis kõige tähtsam – uue positiivse eduloona, mis aitaks inspireerida järgmisi põlvkondi,» tõi ta esile ootusi Eesti tehnoloogiaäri arenguks lähiaastail.
Asutajate Seltsi presidendi Allan Martinsoni sõnul võiks nii tänavusest TopTechi edetabelist kui sektorist tervikuna avaneva pildi kohta öelda, et tehnoloogiaettevõtted on tublid. «Tugevusvaru on suurenenud, efektiivsus on kasvanud, protsessid on korras ja kui vähehaaval hakkab tagasi tulema investeeringute maht, siis oleme valmis uueks kiiremaks kasvutsükliks.»
Tema sõnul näitab sektori elujõudu ning edenemist selge statistika. «2020. aastal oli Eesti startup-tööstuses palgal 10 000 inimest, kes tegid 1,5 miljardit eurot käivet. Nüüd on meil sektoris 16 000 inimest, kes teevad 5 miljardit käivet. See on nelja aastaga umbes kahekordne käibekasv inimese kohta. Kusjuures hõivatud inimeste koguarv Eesti startup-sektoris on viimase aastaga langenud umbes viis protsenti. Ehk siis kokkuvõttes käive kasvab, inimeste hulk kahaneb, efektiivsus tõuseb, sektoris tähtsatest näitajatest rahavaru ja tegevuskahjumi suhe väheneb ja olemasoleva kapitaliga hakkamasaamise aeg pikeneb.»
Asutajate Selts tegi Martinsoni sõnul kevadel liikmete seas küsitluse ja tulemus oli julgustav – umbes kaks kolmandikku Eesti startup-ettevõtetest kas on juba kasumis või on sinna selge projektsiooniga lähiajal jõudmas ega tunne runway-probleemi teravana.
Kord aastas koostatav TopTechi edetabel aitab selgemini näha ja mõista Eesti tehnoloogiaettevõtete potentsiaali ning panust kohalikku majandusse. Edetabeli koostamiseks antakse ettevõtete väärtusele võrreldav hinnang konkreetsel ajahetkel ja konkreetse metoodikaga.
Tabelisse pääsevad kiiresti kasvavad tehnoloogiaettevõtted, millel on vähemalt üks Eesti asutaja või mis on registreeritud Eestis JA firma peakontor või vähemalt 20 protsenti töötajatest on Eestis.
Hindamise aluseks on avalikult kättesaadavad andmed ja ettevõtete endi poolt esitatud info. Hinnatakse omakapitali väärtust, kuna sektori omapära arvestades on ettevõtte väärtus ja omakapitali väärtus enamikul juhtudel sarnase suurusega.