Päevatoimetaja:
Erkki Erilaid
Saada vihje

Valitsussektori eelarvepuudujääk kasvab (2)

Copy
Eestlased on ettevõtlik rahvas - igal aastal luuakse kümneid tuhandeid uusi äriühinguid.
Eestlased on ettevõtlik rahvas - igal aastal luuakse kümneid tuhandeid uusi äriühinguid. Foto: Arvo Meeks

Rahandusministeeriumi andmetel ulatus valitsussektori eelarvepuudujääk augusti lõpuks 638 miljoni euroni ehk 1,6 protsendini aastasest sisemajanduse koguproduktist (SKP).

Võrreldes eelmise aasta sama perioodiga oli puudujääk 152 miljoni euro võrra suurem kõigi valitsussektori tasandite nõrgema eelarveseisu tõttu, teatas ministeerium.

Keskvalitsuse, peamiselt riigieelarve, puudujääk kasvas augusti lõpuks 697 miljoni euroni, mis on eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 19 miljoni euro võrra suurem. Sügavama puudujäägi põhjustasid rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütiku Helin Küti sõnul nii mittemaksuliste tulude väiksem laekumine kui hoogsalt kasvanud investeeringud ja majandamiskulud, mille taga on peamiselt kaitseotstarbelise varustuse hanked.

«Augustis püsis maksutulude kasv kiire, peamiselt juriidilise isiku tulumaksu hea laekumise tulemusel. Ka kaheksa kuu kokkuvõttes on makse tasutud eelarves kavandatust enam, peamiselt tänu füüsilise ja juriidilise isiku tulumaksule. Seevastu mittemaksuliste tulude kaheksa kuu laekumine jäi eelmisele aastale alla nii omanikutulu kui ka CO2 ühikuhinna langusest tulenevale CO2 tulude laekumise vähenemise tõttu,» lausus Kütt.

Sotsiaalkindlustusfondidel oli augusti lõpuks väike ülejääk. Tervisekassa ülejääk oli 11 miljonit eurot, mis on parem seis, kui kogu varasema aasta jooksul, mil oldi väikeses puudujäägis. Eelmise aastaga võrreldes on seis siiski tuntavalt kehvem kuna, siis oli samaks ajahetkeks ülejääk 123 miljonit eurot. Ennekõike on hoogsalt kasvanud kulud ja seda just viimaste tervishoiutöötajate kollektiivlepingu alusel oluliselt kasvanud palkade tõttu.

Küti sõnul tasub märkida, et käesolev aasta on viimane aasta, mil kehtib riigipoolne täiendav ajutine rahaline tugi, mis eraldati koroonakriisi alguses. Selle maht käesoleval aastal on 123 miljonit eurot.

«Töötukassa jõudis aasta alguse puudujäägist augusti lõpuks samuti 11 miljoni euro suuruse ülejäägini, mis on viimaste aastatega sarnane seis ja ka sarnane aastasisene dünaamika. Aasta algab tavaliselt hüvitiste kulu tõusuga, töötuskindlustusmakse laekumine aga sellist hüpet ei tee. Ka olukord tööturul on rahuldav. Registreeritud töötute arv langes suvel eelmise aasta tasemest madalamale ning näitab jätkuvalt kergeid vähenemise märke,» tõi analüütik välja.

Kohalike omavalitsuste ülejääk kahanes augustis 37 miljonile eurole, mis oli eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 11 miljoni euro võrra väiksem ja seda vaatamata füüsilise isiku tulumaksu laekumise 10,5-protsendilisele kasvule.

Tagasi üles