Skip to footer
Päevatoimetaja:
Aimur-Jaan Keskel
Saada vihje

LUMINOR Leedu majanduse «suvi» jätkub, sügisene udu Eestis ei hajugi (1)

Luminori panga silt Leedu peakontori juures Vilniuses.

Leedu majandus naudib jätkuvat kasvu ja on Baltimaade liider, samal ajal kui Eesti seisab silmitsi majanduslangusega. Luminori Leedu peaanalüütik Žygimantas Mauricas andis oma hinnangu ning vihjas, et Leedu kiire edu ja Eesti tagasihoidlikumad tulemused ei ole juhuslikud. Üks on sukeldunud maksutõusu, samas kui teine on suutnud kiusatusele vastu panna.

Maailma majandus on sisenenud aeglasema ja ebaühtlasema kasvu faasi, millele lisavad pingeid kaubandussõjad, toormehindade kõikumine, Saksamaa tööstuse nõrkus ja Hiina majanduse aeglustumine, kirjutas Luminor. Baltimaade majandustes ei puudu samuti intriigid: Eesti on endiselt majanduslanguses, Läti majandusel on raske, kuid kasv on veidi positiivne, ning Leedu SKT prognoose on taas vaja parandada. Kuid kui võrrelda Eestit ja Leedut, siis üks riik liigub jõudsalt edasi, samas kui teisel tuleb leida lahendusi süvenevatele majanduslikele väljakutsetele. Millest võib tulla see erinevus?

Leedu majandus õitseb, Eesti oma kahaneb

Luminor tõi kujundi, et Leedu majandus sarnaneb hiljuti õues valitsenud ilmaga – tõeline suvi, samas kui Eesti on kui sügisene udu, mis ei hajugi. Luminori panga eksperdid ennustavad, et Eesti majandus kahaneb sel aastal ühe potsendi, Läti majandus kasvab 0,5 protsenti ja Leedu tõuseb 2,4 protsenti. 2025. aastal kiireneb Leedu SKT kasv kolme protsendini, jäädes kiireimaks tõusuks Baltimaades.

Leedu majanduse edu ei ole juhuslik – viimase viie aasta jooksul on Leedu näitajad jaemüügis, tööstustoodangus ning kõrge lisandväärtusega teenuste ekspordis olnud tunduvalt paremad kui Lätis ja Eestis. Näiteks on Leedus jaemüügi mahud viimase viie aastaga kasvanud 20 protsenti, Eestis kuus protsenti ja Lätis langenud ühe protsendi. Leedu tarbijate usaldusindeks on Euroopa Liidu kõrgeim, samas kui Eestis on see üks madalamaid.

Leedu paistab silma ka taastuvenergia investeeringutega ning rahvaarvu kasvuga, mille taga on nii tagasipöörduvad kodanikud kui ka suurenenud sisseränne kolmandatest riikidest. Leedu töötlev tööstus on tänavu oodatust kiiremini taastunud hoolimata Saksamaa majanduse stagnatsioonist, mis on Leedu peamine ekspordipartner.

Eesti on sukeldunud maksutõusu

Luminori Leedu peaökonomist Žygimantas Mauricas rõhutas, et Leedu ja Eesti erinevust suurendavad ka järjest silmatorkavamad erinevused eelarvepoliitikas. Eesti on tõsiselt sukeldunud laiaulatuslikku maksutõstmisse, samas kui Leedu on suutnud neile kiusatustele seni vastu seista.

Eesti tõstis 2024. aasta alguses käibemaksumäära 20 protsendilt 22 protsendile ning plaanib 2025. aasta juulist seda veelgi tõsta, 24 protsendile. Lisaks plaanib Eesti tõsta üksikisiku tulumaksu ja kehtestada uusi makse. Maksutõusud aeglustavad aga majanduskasvu, suurendavad inflatsiooni ja vähendavad konkurentsivõimet, seega prognoositakse, et Eesti majanduskasv 2025. ja 2026. aastal jääb Leedust aeglasemaks ja inflatsioon kõrgemaks.

Hinnad ja inflatsioon

Leedu on viimastel aastatel kogenud suurt inflatsiooni, kuid praegune aastane inflatsioon on langenud 0,7 protsendini, mis on üks madalamaid eurotsoonis. Eestis on inflatsioon kõrgem, 3,4 protsenti, ja see võib 2025. aastal tõusta kuni viie protsendini. Leedus on inflatsiooni pidurdamas kütusehindade langus, kuid toiduhinnad püsivad endiselt kõrged.

Tulevikuvaated

Luminori hinnangul jätkab Leedu majandus Baltimaade kiireimat kasvu ka järgmistel aastatel. Vaatamata maailmamajanduse ebakindlusele ja tehnoloogia revolutsioonile on Leedu majanduses näha püsivaid ja positiivseid trende, kinnitas Luminori artikkel.

Kommentaarid (1)
Tagasi üles