Päevatoimetaja:
Sander Silm

ETTEVAATUST Kohtingurakenduses Tinder tegutsevad investeerimiskelmid

Copy
Pilt on illustratiivne.
Pilt on illustratiivne. Foto: Anastasia Ilina-Makarova / Pexels

Tutvumisrakendus Tinder meelitab lisaks siiralt tutvumisest huvitanutele paraku ligi ka pettureid. Luminori pettuste tõkestamise spetsialist Veiko Kiik kirjeldab, kuidas Tinderis süsteemselt töötavad kelmid ohvritelt raha õngitseda püüavad ning kuidas valvsust mitte kaotada.

«Hiljaaegu on aktiveerunud investeerimiskelmused, mis on jõudnud klassikalistest suhtlusrakendustest ka tutvumisrakendustesse, sh Eestiski palju kasutust leidvasse Tinderisse. Üldjuhul loovad seal tegutsevad kelmid endale atraktiivseid profiile, mille puhul ei kasutata enda fotosid. Üldiselt pole kelmid eestlased ning ohvrile lähenetakse tihti võõrkeeles. Samas on ka juhtumeid, kus tõlkerakenduste abil võidakse kontakt luua eesti keeles,» ütles Kiik.

Kiige sõnul võib selle kategooria pettuste kulg olla väga erinev – vahel proovib kelm ohvrit ära rääkida mõned nädalad, kuid teatud juhtudel võib kelm ohvriga rääkida isegi mitmeid kuid, enne kui raha ja selle kasvatamine teemaks tuleb.

Kelm «aitab» ohvril raha kasvatada

Enimlevinud mustri kohaselt jätab kelm kannatajale mulje, nagu ta aitaks ohvril raha kasvatada, ehkki tegelik eesmärk on raha endale õngitseda. Petturid näitavad ohvrile pealtnäha autentseid tõendeid, kui palju nad läbi soovitatud instrumentide ise teeninud on ning seejärel suunatakse ohver veebilehele, mis on pealtnäha identne mõne populaarse investeerimisplatvormiga. Probleemid algavad siis, kui ohver soovib oma raha sellelt n-ö platvormilt välja võtta.

«Klassikaliste investeeringute puhul peaks investor enne oma raha paigutamist tegema iseseisvalt läbimõeldud analüüsi ja end riskidega kurssi viima, kuid tutvumisrakenduses on kelm enda sõnul ohvri eest riskianalüüsi juba ära teinud. Lubatakse kõrget, kiiret, riskivaba ja garanteeritud tootlust, mis algab alates kahekohalisest numbrist,» kirjeldas Kiik. Ta lisas, et ohvrilt üritatakse raha kätte saada nii palju kui võimalik ja enne kui petuskeemist aru saadakse, võivad kahjud ulatuda tihtipeale nelja- ja viiekohaliste summadeni.

Luminori pettuste tõkestamise spetsialisti sõnul võiks kelmi tuvastamisel olla esimeseks tulipunaseks lipuks juba ainuüksi see, kui keegi pakub romantilise või sõbrasuhete loomise eesmärgil loodud rakenduses investeerimisnõu.

«Tasub teada, et kui ohver on raha kontolt juba ära kandnud,  ei pruugi tehingu tagasipööramine olla võimalik. Kindlasti tuleb esimesel võimalusel võtta ühendust pangaga ning teavitada ka politseid ning uurida, kas ja millised võimalused selleks siiski olla võiksid,» ütles ta.

Politseistatistika andmetel on tänavu esimese üheksa kuuga toimunud 229 investeerimispettuse juhtumit, mille tõttu on kaotatud ligi 3,5 miljonit eurot.

Tagasi üles