Päevatoimetaja:
Erkki Erilaid
Saada vihje

Tuletame meelde: kuidas käib auto ostmine liisingu abil?

Copy
Volkswageni esindus. Pilt on illustratiivne.
Volkswageni esindus. Pilt on illustratiivne. Foto: Marko Saarm / Postimees

Liisingu taotlemine ei ole küll keeruline, kuid inimene ei puutu sellega sageli kokku. Mida panna tähele ja millega arvestada liisingu abil autot ostes, selgitab LHV liisinguosakonna juht Erki Link.

1. Pane paika eelarve

Esimene samm autoliisingu taotlemisel on oma finantsvõimekuse realistlik hindamine: selleks tuleb paika panna summa, mida oleks mõistlik ja võimalik igal kuul autoliisingule kulutada. Abiks on liisingukalkulaator. Pea meeles, et autoga kaasnevad lisaks liisingumaksetele ka muud kulud: kütus, kasko- ja liikluskindlustus, hooldus ja remont ning maksud ning liisingu esmase sissemakse suurus on üldjuhul vähemalt 10%, kuid see võib olla ka suurem.

2. Vali välja sobiv sõiduk ja täida liisingutaotlus

Võid valida uue või kasutatud auto, oluline on, et sõiduk vastaks liisinguandja tingimustele. Enne taotluse täitmist tuleks läbi mõelda ka sobivaim liisingulepingu vorm: kasutus- või kapitalirent.

Sobiva rendivormi valimisel tuleks selgeks teha, kas sõiduki hinnale kohaldub käibemaks: kui ei kohaldu, siis peaks taotluse esitama kapitalirendi vormis, sest kasutusrenti sellisel juhul vormistada ei saa. Käibemaks ei kohaldu eraisikute müüdavatele sõidukitele, aga samuti ei pruugi olla maksu subjektiks ettevõtete müüdavad sõidukid. Kui selgub, et auto müügihinnale kohaldub käibemaks, võib kaaluda ka kasutusrendi vormistamist. Sellisel juhul peab kliendil olema välja pakkuda ka pangale sobiv väljaostukohustuse võtja. Kapitalirent sarnaneb järelmaksuga – liisinguvõtja maksab igakuiselt tagasi osa sõiduki maksumusest koos intressidega ning pärast lepingu lõppu saab auto omanikuks.

Kasutusrendi puhul saab kujundada igakuised maksed madalamaks läbi jääkväärtuse jätmise. Samas tuleks arvestada sellega, et auto omand ei lähe lepingu lõppedes automaatselt üle liisinguvõtjale. Põhimõtteliselt on lepingu lõppedes võimalik valida kolme variandi vahel: tagastada auto liisinguandjale, osta auto liisingust välja või jõuda liisinguandjaga kokkuleppele lepingu pikendamises.

Erinevalt laenust on liising käibemaksuga maksustatav krediiditoode. Seejuures on oluline teada, et kapitalirendi ja kasutusrendi puhul arvestatakse käibemaksu erinevalt – esimesel juhul arvestatakse käibemaks ühekordselt tehingu tegemise momendil, kuna tegemist on sisuliselt ostu-müügi tehinguga, ning teisel juhul arvestatakse käibemaks igakuiselt, kuna sisuliselt ostetakse pangalt auto kasutamise teenust.

Kasutusrendi korral käibemaksutõusu mõjust ei pääse – maksed, mis tuleb tasuda kuni 2025. aasta juunini, maksustatakse 22% maksumääraga ja alates tuleva aasta juulist juba uue, 24% määraga.

Liisinguga auto ostmisel on lisaks liikluskindlustusele kohustuslik ka kaskokindlustus. 

3. Kinnita liisingupakkumus ning suhtle müüjaga

Kui pakkumus sobib, saad liisinguhaldurilt juhised edasise kohta. Lühidalt: esmalt liisinguleping ja esimene sissemakse, seejärel sõlmib liisinguandja lepingu auto müüjaga ning siis saad automüüjaga kokku leppida selle üleandmise. Kui auto müüja ei ole panga koostööpartner, tuleb enne lepingu sõlmimist esitada ka sõiduki hindamisakt.

Auto müüjaga on mõistlik enne ostuotsuse tegemist läbi rääkida ka sõiduki ümberregistreerimise toimingu ja kulude kandmise pool. 

Tagasi üles