Päevatoimetaja:
Sander Silm

Ekspert selgitab, kuidas saab krüptovarasid kasvatada ka aktiivselt kauplemata

Copy
Tuntuimaid krüprovarad bitcoin ja ethereum.
Tuntuimaid krüprovarad bitcoin ja ethereum. Foto: Dado Ruvic / Reuters / Scanpix

Krüptovarade maailm areneb peadpööritava kiirusega. Üha enam tuleb esile võimalusi, mis võimaldavad passiivset tulu teenida, ilma et peaks aktiivselt kauplema või hoidma oma varasid aastaid lootuses, et nende väärtus tõuseb. Krüptovarade kahest vähemräägitud kasvatamisviisist kirjutab Polina Brottier, Binance’i esindaja Eestis.

Staking kui lihtne moodus teenida intressi

Üks lihtsamaid ja turvalisemaid viise krüptovaluutade maailmas passiivset tulu teenida on Staking. Kahjuks puudub sellel sõnal hea eestikeelne vaste, otsetõlkena «panustamine» annab pisut vale mulje, uudissõna «stakkimine» aga pole veel leidnud suurt kõlapinda. Igatahes sobib staking neile, kes ei soovi pidevalt turgu jälgida, kuid siiski oma krüptovarasid kasvatada. Staking tähendab, et kasutajad «lukustavad» oma kontol seisva krüptovaluuta enda valitud perioodiks, ning hakkavad sellelt teenima intressi. Tegemist on väheriskantse moodusega pakkudes intressitootlusi mis üldjuhul jäävad vahemikku 0,1-3 protsenti aastas. Väljamakseid aga tehakse tavaliselt igapäevaselt või -nädalaselt.

DeFi Yield Farming – kasumlik, aga riskantsem

Detsentraliseeritud finantslahendused ehk DeFi on krüptomaailmas plahvatuslikult kasvanud ja minu hinnangul pakuvad need innovaatilisi viise, kuidas passiivselt tulu teenida. Yield farming (mida võiks ehk tõlkida, kui «kasumi kasvandamine») on üks neist – siin saab kasutaja paigutada oma varad erinevatesse DeFi protokollidesse ning teenida selle pealt intressi või tasusid teiste tehtud tehingutelt. Tavaliselt laenatakse oma vara välja või pakutakse likviidsust, et toetada plokiahela tehtavaid tehinguid ja protsesse.

Yield farming võib olla vägagi tulus, kuid sellega kaasneb ka risk. Liikviidsusfondide tulusus on suurelt mõjutatud vastava krüptovääringu hinnakõikumistest, mis võivad likviidsuse pakkujatele tekitada kaotusi. Seetõttu on soovitatav yield farmingu puhul alati hoolikalt hinnata kaasnevaid riske ja valida sobivad platvormid ja stabiilsema hinnaga vääringud.

Võimalusi on mitmeid

Lisaks eelpool kirjeldatutele on võimalusi oma krüptovarade kasvatamiseks, muudel moodustel kui kauplemine või lihtsalt hoidmine, veel. Näiteks pakuvad mitmed krüptoprojektid nn. õhust-külve (ingl. K. airdrop), kus jagatakse vääringuid näiteks teatavate tegevuste eest. Samuti pakuvad mõned platvormid (näiteks Binance Academy) väikseid tasusid ka krüptotehnoloogiate õppimise eest, vaadates videoid või lugedes hariduslikke tekste ja läbides pärast küsimustiku. Samuti võib tulu teenida ostes ja müües krüptovarasid n-ö käest-kätte (p2p), kus läbi usaldusväärse vahetusplatvormi saavad kasutajad omavahel tehinguid teha ja teenida vahetuskursi pealt.

Kindlasti tuleb meeles pidada, et igasugune investeerimistegevus võib kätkeda endas riske ja seega tuleks erinevad moodused enda jaoks põhjalikult selgeks teha enne varade panustamist. Kauplemine võib küll olla tulus, kuid nõuab pidevat turgude jälgimist. Ajalooliselt on muidugi ka lihtsalt krüptovarade pikaaegne hoidmine toonud tulu lihtsalt vara väärtuse kasvust. Kuid staking ja yield farming võivad niisama seisvale krüptovarale anda passiivse lisakasvu võrdlemisi vähese riskiga.

Tagasi üles