Päevatoimetaja:
Sander Silm
Saada vihje

Üks küsimus: millised dokumente on vaja alaealise töölevõtmiseks

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Eger Ninn
Copy
Noored jäätisemüüjad.
Noored jäätisemüüjad. Foto: Ardi Truija / Pärnu Postimees

Tarbija24 avaldab ühe tööinspektsiooni juristidele esitatud küsimuse ning ka inspektsiooni selgituse. Seekord on teemaks alaealise töölevõtmine.


Küsimus

Milliseid dokumente peab tööandja tööinspektsioonile esitama 13-14-aastaste noortega töölepingute sõlmimiseks vajaliku nõusoleku taotlemisel?

Vastab tööinspektsiooni tööinspektor-jurist Kaia Taal

Lähtudes töölepingu seaduse § 8 lõikest 3 taotleb tööandja töölepingu sõlmimiseks 7–14-aastase alaealisega tegevuskohajärgselt tööinspektorilt nõusoleku. Taotluses esitab tööandja andmed alaealise töötingimuste, sealhulgas töö tegemise koha ja töökohustuste, vanuse ja koolikohustuslikkuse kohta. Samuti on vajalik alaealise tahteavaldus, mis on tehtud seadusliku esindaja eelneva nõusolekuga või mille seaduslik esindaja hiljem heaks kiidab.

Alaealistega töölepingute sõlmimise eel tuleb esitada tööinspektsioonile taotlus, milles on lisaks taotleja ettevõtte andmetele:

1. alaealiste nimekiri märkega noorte vanuste ja koolikohustuslikkuse kohta;
2. alaealiste tahteavaldused tööle asumiseks lapsevanema nõusolekul;
3. andmed alaealiste töötingimuste (töö tegemise koht ja aeg, tööpäevade algus ja lõpp, töökohustused, riskianalüüsist ja määrustest tulenev hinnang alaealiste töökeskkonnale) kohta.

Tööandja taotlus nõusoleku saamiseks esitatakse tööandja asukoha tööinspektsioonile või saadetakse kirja või e-kirja teel pädeva isiku poolt (digitaalselt) allkirjastatult. Nõusolek taotletakse enne alaealise tööle asumist.

Arvestades, et tööinspektoril võtab andmete läbivaatamine aega, on mõistlik taotlus esitada aegsasti. Tööandjal on keelatud alaealist tööle lubada ilma seadusliku esindaja (lapsevanem) nõusoleku või heakskiiduta.

Lapsevanema ja tööinspektori nõusolekuta sõlmitud tööleping on tühine. Tööinspektor annab nõusoleku, kui on kindlaks teinud, et töö ei ole alaealisele keelatud ja alaealise töötingimused on kooskõlas seaduses nimetatud nõuetega ning alaealine soovib tööd teha.

Töölepingu sõlmimisel alaealisega peab tööandja lähtuma töölepingu seaduse § 7st. Alaealiste töötingimusi reguleerivad Vabariigi Valitsuse määrused nr 93, 11.06.2009.a. «Alaealisele lubatud kerged tööd1» ja nr 94, 11.06.2009.a. «Töökeskkonna ohutegurite ja tööde loetelu, mille puhul alaealise töötamine on keelatud1».

Taotlemisest saab täiendavalt lugeda tööinspektsiooni kodulehelt. Alaealistega seotud erinõuetest täpsemalt aga siit.

Tagasi üles