Keskkooliõpilased (16+ eluaastat)
Keskkooliõpilased valmistuvad täiskasvanueluks ja võiksid olla juba üsna osavad rahaga ümber käimises. Jalakas nendib, et mõistlik taskuraha suurus selles vanuses oleneb väga palju nii lapse vajadustest ja pere võimalustest, jäädes sageli 20–50 euro ringi kuus. Mõned pered võivad valida ka suuremad summad, seda sõltuvalt lapse elukohast: näiteks sellest, kas laps õpib üksi teises linnas või tema hobidest. «Gümnaasiumieas noorte puhul on kõige parem valik kanda taskuraha nende pangakontole. Noored peaksid saama proovida kõiki kaasaegseid maksevahendeid, nagu pangakaart ja mobiilimaksed, ning jälgima enda kontojääki internetipangast või mobiilirakendusest,» leiab Jalakas.
«Selles vanuses noored peaksid lisaks eelarvestamisele õppima investeerimise põhialuseid, näiteks hoiuste tegemist või isegi väikeste investeeringute alustamist,» rõhutab ekspert. Swedbanki uuringu põhjal antakse 7.-9. aastastele lastele taskuraha regulaarselt, üks kuni kaks korda nädalas või kuus. «Sellest vanusest noorematele ja vanematele lastele on taskuraha andmine pigem ebaregulaarne või ei anta seda üldse,» võtab Jalakas taskuraha andmise harjumused kokku.
Juhenda noort rahaasjade haldamisel
Põhikooli- ja gümnaasiumieas noored peavad õppima üha enam võtma vastutust enda raha haldamise eest. Ehkki taskurahaga seotud otsuste tegemine sõltub suuresti perekonna väärtushinnangutest ja majanduslikult olukorrast, on kõige olulisemad sammud rahahalduse õpetamisel Jalakase hinnangul kõigile ühised.
Eelarve koostamine. Aidake lapsel koostada tema igakuine eelarve: tulud (taskuraha) vs. väljaminekud (kulud).
Säästmise tähtsus. Julgustage last säästma teatud protsenti saadud rahast tulevasteks suuremateks ostudeks või ootamatute kulude katmiseks.
Rahapäevik. Soovitage lapsel pidada rahapäevikut või kasutada rakendusi, mis aitavad jälgida tulusid-kulusid.