Töövaidluse lahendamine lepitusmenetluses
Töövaidluse lihtsustatud lahendamiseks saab pöörduda töövaidluskomisjoni juhataja ehk lepitaja poole ning selleks tuleb töövaidluskomisjonile esitada lepitusavaldus. «Töötaja ja tööandja peavad olema lepitusmenetlusega nõus. Kui lepitusmenetluses lepituskokkulepet ei sõlmita, on pooltel õigus pöörduda töövaidluskomisjoni või kohtusse,» selgitas Tael-Same.
Tasub aga meeles pidada, et töövaidluse lahendamise ajal saab lepitaja poole pöörduda ainult kuni töövaidlusasjas otsuse tegemiseni.
Töövaidluse lahendamine kompromissiga
Töövaidluse pooltel on kompromissi võimalik sõlmida nii omavahel, töövaidluskomisjonis kui ka kohtus kuni töövaidlusotsuse jõustumiseni. Hedmani advokaat soovitas kompromissi poole püüelda juba enne töövaidluskomisjoni või kohtusse pöördumist.
«Tasub meeles pidada, et kompromissi sõlmimisel teevad mõlemad pooled vastastikuseid järeleandmisi nõuete sisu osas. Lisaks lõpetab töövaidluskomisjoni poolt määrusega kinnitatud kompromiss menetluse ehk samal alusel sama poole vastu uuesti töövaidluskomisjoni pöörduda ei saa,» lisas Tael-Same.
Töövaidluskomisjoni kompromissi kinnitamise määrus jõustub allkirjastamisel ja sellega saab pöörduda kohtutäituri poole täitemenetluse alustamiseks nagu jõustunud töövaidluskomisjoni otsusega.
Millal pöörduda kohtusse?
Otse maakohtusse tuleb aga pöörduda siis, kui tööõnnetusest või kutsehaigusest tingitud tervisekahjustuse, kehavigastuse või surma põhjustamisega on töötajale tekitatud kahju ning pooled vaidlevad süü või kahju hüvitamise üle.
Lisaks tuleb kohtusse pöörduda muude lepingute, sh võlaõiguslike lepingutega seonduvates vaidlustes. Siin aga kehtib üks erand: «Kui käsunduslepingu ja töövõtulepingu puhul on sisuliselt tegemist töölepinguga, saab pöörduda töövaidluskomisjoni ning nõuda töösuhte tuvastamist,» täpsustas Tael-Same.