Euroopa Parlamendi ja Nõukogu määruse järgi tohib Eestis alates 1. septembrist müüa ainult neid turvaistmeid, mis on läbinud külgkokkupõrke testi ja neis istmetes on kohustuslik sõidutada lapsi seljaga sõidu suunas kuni vähemalt 15 kuu vanuseni.
Septembrist tohib Eestis müüa kokkupõrketesti läbinud turvaistmeid (1)
1. septembrist pole Eestis enam lubatud müüa turvaistmeid, mis on tüübikinnitatud ÜRO Euroopa Majanduskomisjoni eeskirja nr 44 (ECE R44/04) alusel. Edaspidi tohib müügiks pakkuda ainult neid turvaistmeid, mis vastavad uuemale ECE R129 i-Size eeskirjale.
Uue regulatsiooni eesmärk on parandada laste turvalisust autosõidu ajal, pakkudes paremat kaitset mitmesugustes liiklusolukordades. Olulise muudatusena nõuab uus regulatsioon turvaistmete puhul kohustuslikke külgkokkupõrke teste, mida varasem regulatsioon ei hõlmanud. Kuigi paljud tootjad on varem neid teste vabatahtlikult teinud, on need nüüd kõikidele tootjatele kohustuslikud. Turvaistmed peavad läbima ranged külgkokkupõrkekatsed, enne kui tootele tüübikinnitus antakse ja need müüki jõuavad.
Lisaks sisaldab uus eeskiri olulist uuendust, mis võimaldab turvaseadme valimisel arvestada lapse pikkust, mitte ainult kaalu. See aitab lapsevanematel leida paremini sobiva turvavarustuse, mis tagab optimaalse kaitse ja kasutusmugavuse. Samuti tuleb veenduda, et valitud turvaseade sobib kinnitamiseks konkreetsesse sõidukisse. Paljudel vanematel sõidukitel ei ole ISOFIX kinnitusi, mistõttu tuleb neis kasutada turvavöö abil kinnitatavaid turvaistmeid.
Oluline uuendus on ka see, et uue eeskirja järgi tüübikinnitatud turvaistmetes on kohustuslik sõidutada lapsi seljaga sõidu suunas kuni vähemalt 15 kuu vanuseni. Selg sõidusuunas paigaldatud turvaistmed vähendavad oluliselt vigastuste riski äkkpidurduse korral, pakkudes paremat kaitset lapse pea- ja kaelapiirkonnale. Transpordiamet soovitab lapsi sõidutada seljaga sõidu suunas võimalikult kaua, eelistatavalt kuni 4. eluaastani.
Hoolimata sellest, et alates 1. septembrist ei tohi poodides enam müüa ECE R44/04 regulatsioonile vastavaid turvaistmeid, võivad varem ostetud turvaseadmed jätkuvalt kasutuses olla.
Lisainfot turvaseadmete valiku ja lapse ohutu sõidutamise kohta saab transpordiameti brošüürist «Lapse ohutu sõidutamine autos».