Eesti majanduse taastumisele seab piirid kodumaine olukord. Inimeste kindlustunne ei ole viimastel kuudel oluliselt paranenud ja see piirab majapidamiste tarbimist ja suuremaid investeeringuid.
Järgnevatel aastatel ootab ees mitu maksutõusu, mis parandavad küll riigieelarve tasakaalu, ent mõjuvad majanduskasvule pärssivalt. Nigela ekspordi ja majapidamiste kokkuhoidlikkuse tulemusena kahaneb Eesti SKT ka sel aastal, kuid mullusest oluliselt tagasihoidlikuma 0,7 protsendi võrra.
Majanduskasv hakkab sügisel küll taastuma ja järgmisel aastal suureneb SKT juba 2,5 protsenti. 2026. aastaks prognoosime 2,7 protsendi suurust majanduskasvu, mis on lähedal Eesti majanduse pikka aega kestvale kasvuvõimele.
Kaks aastat kestnud majanduslangus on jäänud ühiskonnas suhteliselt nähtamatuks. Pankrotte on olnud vähe, laenuvõlgnevused on madalad, tööhõive on püsinud kõrge ja kiire on olnud ka palgakasv. Paraku jääb suhteliselt nähtamatuks ka majanduse tõus.
Jõulist majanduskasvu prognoosiperioodil ei esine, mistõttu on suhteliselt aeglane ettevõtete tulude kasv ja senisest tagasihoidlikumaks jääb ka palgatõus.
Maailmamajandus eirab poliitilist turbulentsi
Praeguses maailmas on kriise ja turbulentsi aina enam: Ukrainas kestev sõda on levinud Venemaa territooriumile, Lähis-Ida konfliktid on veelgi süvenenud, Hiina suhted lääneriikidega on keerulised ja ka kodune poliitmaastik on pingetest paks.
Hõlpu pole olnud ka finantsturgudel, kus Jaapani keskpanga tilluke intressimäära tõstmine põhjustas alles äsja raputuse, mis lühikeseks hetkeks võttis finantskriisi ja koroonaviiruseaegsed mõõtmed.
Selle taustal tundub justkui iseenesestmõistetav, et keeruline peaks olema ka majanduse seis. Õnneks ei taha paljud majandusindikaatorid selle narratiiviga siiski sobituda.