:format(webp)/nginx/o/2024/07/30/16255405t1h0d9f.jpg)
Parkimistasud ja tasuta parkimise võimalused erinevad Eesti linnades ja tsoonides märkimisväärselt. Postimees tegi ülevaate parkimishindadest avalikes kohtades, kasutades linnade kodulehel olevat infot.
Tallinnas on kolm peamist parkimistsooni: vanalinn, kesklinn ja südalinn. Vanalinnas on tunnitasu 6 eurot, kesklinnas 1,5 eurot ja südalinnas 4,8 eurot. Kõigis tsoonides saab parkida tasuta 15 minutit. Ööpäevaseid pileteid Tallinnas ei pakuta, kuid saadaval on 30-päevased perioodipiletid, mille hinnad on vanalinnas 300 eurot, kesklinnas 150 eurot ja südalinnas 250 eurot.
Pärnus on samuti erinevad parkimistsoonid: vanalinn, kesklinn ja rand. Vanalinnas on tunnitasu 2 eurot ja päevahind 10 eurot, kesklinnas 1 euro ja päevahind 5 eurot ning rannas tunnitasu 5 eurot ja päevahind 25 eurot. Rannas kehtivad suvel ja sügisel (september–aprill) erinevad hinnad: suvel on hinnad kõrgemad, kuid sügisel on tunnitasu 1 euro ja päevahind 5 eurot.
Pärnus on tasuta parkimise aeg Tallinnast pikem: vanalinnas ja kesklinnas saab parkida tasuta 1 tund, rannas aga vaid 30 minutit.
Tartus on parkimistsoonid jagatud A, B ja C piirkondadeks. A piirkonnas on tunnitasu 3 eurot ja 30-päevane perioodipilet maksab 120 eurot, B piirkonnas tunnitasu 1,5 eurot ja perioodipilet 60 eurot ning C piirkonnas tunnitasu 0,2 eurot ja perioodipilet 15 eurot. Tartus on parkimise tasuta aeg kõige pikem: C piirkonnas on tasuta parkimine võimalik kuni 2 tundi, B piirkonnas 90 minutit ja A piirkonnas 15 minutit.
Narvas on kaks tsooni – N1 ja N2. Mõlemas tsoonis on tunnitasu 2 eurot, päevahind 10 eurot ja 30-päevane perioodipilet maksab 150 eurot. Tasuta parkimise aeg on siiski erinev: N1 tsoonis saab parkida tasuta 1 tund, N2 tsoonis aga vaid 15 minutit.
Mõnes linnas leiab ka tasuta parkimist
Kui eelnevalt sai võrreldud kus kohas ja palju tasuline parkimine erinevates linnades maksab, leidub ka linnasid, kus Postimehe andmetel on hetkel veel võimalik pea kogu linna ulatuses tasuta parkida.
Näiteks selgub Haapsalu, Viljandi, Rapla ja Paide linna kodulehtedelt, et seal on parkimine tasuta.
Visit Viljandi lehtelt paistab, et Viljandi linnatänavatel on parkimine tasuta, ent kesklinnas asuvate kaubanduskeskuste ja ärihoonete parklad on enamasti tasulised või lubatakse tasuta parkimist kuni kaks tundi parkimiskella alusel. Viljandi turu ees asuvas parklas on aga ajaline piirang kaks tundi ning parkimiskella kasutamine on kohustuslik. Suuremad tasuta parklad asuvad Viljandi järve ääres, turu kõrval ja Ugala teatri ümbruses.
Tasuta parkimiskohti leiab ka Raplas. Näiteks on võimalik tasuta parkida Rapla kultuurikeskuse parklas kui ka seal lähedal asuvas Konsumi ja toidukoha parklas. Samuti saab tasuta parkida Paide linnas. Suurem tasuta parkla Paides asub Paide teatri- ja muusikamaja ees ja kõrval.
Haapsalu linna kodulehe põhjal paistab, et Haapsalu vanalinna serval, Vee ja Vaba tänaval asub neljast parklast koosnev tasuta parkimistsoon. Kõige enam vabu parkimiskohti leiab Krahviaia kõrvalt, kus on 47-kohaline autoparkla, järgneb Haapsalu piiskopilinnuse kõrval olev 32-kohaline autoparkla, kultuurimaja kõrval asuv 28-kohaline autoparkla ja kultuurimaja taga asuv 5-kohaline parkla.
Võrdlusesse kaasati ainult need parkimiskohad, mille kohta oli informatsioon linna kodulehel olemas. Eraparklaid, nagu EuroPark ja Snabb, samuti ei lisatud. Lisaks jäid võrdlusest välja ka parkimismajad.