Skip to footer
Päevatoimetaja:
Liina Laks
Saada vihje

Eestis kehtib üks seadus, mida tegelikult täitma ei pea

Sularaha. Pilt on illustreeriv.

Kuna sel aastal kehtib dividendide väljavõtjatele reeglina 20-protsendine tulumaksumäär, mis uuel aastal juba 22 protsendi peale kerkib, on hea teada, et Eestis kehtib dividendide väljavõtmisel üks nõue, mida tegelikult paljud ei täida – ja sellest ei juhtu mitte midagi.

Kui omanik tahab ettevõttest dividende välja võtta, siis on seaduse järgi vajalik, et firmasse oleks tehtud osakapitali sissemakse. Kuid on mitmeid pisikesi nn ühemehefirmasid, kus tihtilugu osamakse puudub.

Kas siis saab üldse dividendi välja võtta? Ja mis siis juhtub, kui ilma nõutava osakapitalita ettevõttest raha välja võetakse?

E&Y maksuekspert Ranno Tingas ütleb, et maksustamise seisukohast pole siin probleemi.

«Eestis on eraldi äriõigus ja maksuõigus ning maksuamet lähtub maksuõigusest, mis tähendab, et nemad võtavad vastu maksud ka siis, kui need on laekunud ebakorrektselt saadud tulult. Äriõigusest tuleneb aga võlausaldajate õiguste kaitse – kui äriühing ebaõigelt dividende välja maksab, võib see ohtu seada võlausaldajate huvid,» ütles Tingas.

Ehk – probleem tekib siis, kui firmal on võlgnevusi.

Kui murekoht on selles, et osakapitali pole piisavalt, saab minna kiiruga seda suurendama. «Isegi kui äriühingul pole võlgnevusi, siis probleemid hakkavad tekkima siis, kui hakatakse firmat maha müüma,» selgitas Tingas.

Aga kui pole võlgu ning toimetatakse nii-öelda ühemehefirmana, siis maksuamet siin kätt ette panema ei hakka niikaua, kuni tema oma osa saab.

Aune Maria Marjapuu, MTA maksu- ja riskihalduse juhtivspetsialist:

Äriseadustik sätestab kasumi jaotamisele teatud nõuded ja piirangud, kuid maksuhaldur annab vastuse tuginedes tulumaksuseadusele.

Maksuõiguslikult maksustatakse kõik dividendide väljamaksed ühtemoodi olenemata sellest, kas vastavaid nõudeid on järgitud või mitte.

Praegu kehtib dividendidele tulumaks määras 20/80. Kui äriühing on viimase kolme aasta jooksul jaotanud kasumit, siis saab ta sel aastal maksta välja dividende madalamas määras, st 14/86 määraga. Kui väljamakse tehakse füüsilisele isikule, siis peetakse täiendavalt kinni seitse protsenti tulumaksu.

2025. aastal tõuseb juriidilise isiku tulumaks ning uus määr on 22/78 ning regulaarselt jaotatavate dividendide soodusmäär muutub kehtetuks.

Kommentaarid
Tagasi üles