:format(webp)/nginx/o/2024/07/03/16196807t1hf56c.jpg)
Maailma rikkamate inimeste, legendaarse investori Warren Buffetti ja tarkvaragigandi Microsoft kaasasutaja Bill Gatesi suur sõprus algas üle 30 aasta tagasi ning Buffett on olnud pea kaks aastakümmet Bill ja Melinda Gatesi heategevusfondi suurannetaja.
Nüüd tundub, et see sõprus on märkimisväärselt, kui mitte lõplikult jahenenud.
Nimelt võimaldas 93-aastane Buffett eelmisel nädalal The Wall Street Journalil piiluda oma testamenti, öeldes, et kogu tema varandus läheb heategevusfondile, mille üle hakkavad valvama tema kolm last.
Vanahärra ütles ka selge sõnaga, et Bill ja Melinda Gates Foundation, kellele ta on aastate jooksul annetanud kümneid miljardeid dollareid, ei saa pärast tema surma sentigi.
«Gateside fond pärast minu surma raha ei saa,» kinnitas Buffett majanduslehele ning selgitas, et tema lapsed Susie, Howard ja Peter Buffett peavad otsustama, millise heategevuse tarbeks raha eraldatakse, ja seda ühehäälselt.
Buffett on juba jaganud heategevuseks pooled talle kuulunud Berkshire Hathaway aktsiad, mille üle ta saavutas kontrolli 1965. aastal. Möödunud reedel oli tema valduses veel 130 miljardi dollari väärtuses väärtpabereid.
Buffett hakkas oma vara aktiivselt heategevuseks jagama 2006. aastal, kui teatas, et annetab iga aasta viis protsenti talle kuuluvatest Berkshire Hathaway aktsiatest Gateside fondile ja veel neljale oma perega seotud heategevusfondile. The Wall Street Journalile kinnitas ta toona, et viis fondi saavad annetusi kuni tema surmani. Mis saab pärast surma, jättis ta siis ütlemata.
/nginx/o/2024/07/03/16196780t1h5dca.jpg)
Buffett on oma sõnul testamenti muutnud mitu korda ning värskeima plaanini jõudis pärast oma laste küpseks saamist. «Ma tunnen ennast väga-väga hästi oma kolme lapse väärtushinnangute suhtes ning mul on 100-protsendiline kindlus selles, kuidas nad asju ellu viivad,» kinnitas Buffett. «Mulle meeldib mõelda, et suudan mõelda kastist välja, aga ma ei usu, et suudan kastist välja mõelda, kui olen kuus jalga allpool maapind, et suudan seal teha paremat tööd, kui seda teevad kolm inimest, keda usaldan täielikult.»
Kes on Buffetti lapsed ja pärijad?
Susan (Susie) Buffett (71) elab nagu Warrengi Omahas ja on Sherwood Foundationi nõukogu esimees. See fond toetab haridust varajases lapsepõlves ja propageerib sotsiaalset vastutust. Ta juhib ka Susan Thompson Buffett Foundationi nõukogu. Fond sai nime Susie ema ehk Warren Buffetti esimese naise järgi, kes suri 2004. aastal.
/nginx/o/2024/07/03/16196805t1ha0e7.jpg)
Howard (Howie) Buffett (69) elab Decaturis (Illinoisi osariik), on farmer ja juhib omanimelist heatagevusfondi Howard G. Buffett Foundation, mis tegeleb toidujulgeoleku, konfliktide lahendamise ja inimkaubanduse probleemidega.
/nginx/o/2024/07/03/16196802t1h1c34.jpg)
Nii Susan kui ka Howard on Berkshire Hathaway nõukogu liikmed.
Isa Warren on öelnud, et talle meeldiks, kui pärast tema surma saaks Berkshire Hathaway nõukogu esimeheks just Howard.
Peter Buffett (66) on helilooja, kes elab Kingstoni (New Yorgi osariik) lähedal. Ta juhib heategevusfondi NoVo Foundation, mis teeb muu hulgas koostööd põlisrahvastega seotud projektidega.
Gatesile jagus ka sel aastal Buffettilt mõni miljard
Gateside heategevusfond on maailma üks suuremaid, mida teatakse peamiselt globaalse tervishoiu-, vaesus- ja sugude ebavõrduse küsimustega tegelevana. Alates 2006. kuni 2023. aastani on Buffett annetanud fondile 39,3 miljardit dollarit. Reedel teatas Buffett oma järgmisest, 5,3 miljardi dollarisest annetusest, millest läheb umbes nelja miljardi dollari jagu väärtpabereid Gatesi fondile.
Buffett ja Gates kohtusid 1991. aastal Ameerika iseseisvuspäeva, 4. juuli nädalavahetusel. Buffett oli külas Washington Posti toonasel peatoimetajal Meg Greenfieldil. Greenfield, kes oli Gatesi vanemate sõber, kutsus kohale ka Billi, kes oli läinud sinna vastumeelselt, sest erilist respekti ta legendaarse investori suhtes ei tundud.
«See kutt ostab ja müüb asju, näeb turgude ebaefektiivsusi – see ei lisa väärtust ühiskonnale, see on nullsummamäng ja peaaegu parasiitlik,» meenutas Gates 2019. aastal mõtteid, mida ta oli enne Buffettiga kohtumist mõelnud.
Pärast seda, kui Buffett hakkas teda pommitama «hämmastavalt heade küsimustega, mida mitte keegi varem polnud küsinud», muutis Gates meelt. Väidetavalt polnud kohtumisest eriti innustunud ka Buffett.
Sellest ajast said neist kahest teineteisele mentorid, sõbrad ja kolleegid. Aastaid on Gates olnud stammkülaline Berkshire' aktsionäride üldkoosolekul, mida on hakatud nimetama kapitalistide Woodstockiks – see on lisaks tavapärasele üldkoosolekule ka omamoodi Buffetti impeeriumisse kuuluvate ettevõtete laat.
/nginx/o/2024/07/03/16196761t1h7dc5.jpg)
Buffett ja Gates tavatsesid nendel koosolekutel pidada ka avalikke bridžimatše. Siiski pole viimastel aastatel neil üritustel Gatesi näha olnud.
Gatesist sai Berkshire Hathaway nõukogu liige 2004. aastal ja oli selles ametis 2020. aastani, mil ta astus tagasi ka Microsofti nõukogu liikme ametikohalt.
Buffett oli Bill ja Melinda Gatesi fondi nõukogu liige kuni 2021. aastani, mil ta astus tagasi pärast seda, kui Gatesid oma abielu lahutasid.