Kasumi kolmekordsele kasvule vaatamata läks Wise’i aktsia vabalangusesse

Tõnis Oja
, majandusajakirjanik
Copy
Kristo Käärmann.
Kristo Käärmann. Foto: Eero Vabamaegi

Peakorteriga Londonis, kuid eestlaste asutatud ja Tallinnas suure töötajaskonnaga finantstehnoloogiaettevõtte Wise aktsia läks eile Londoni börsi kauplemispäeva alguses vabalangusesse, kukkudes enam kui viiendiku võrra.

Ehkki Wise teatas eile hommikul eelmise finantsaasta (lõppes 31. märtsil) suurepärastest tulemustest, kukkus aktsia hind kauplemispäeva alguses tervelt 23 protsenti. Hiljem hinnalangus mõnevõrra küll taltus, aga keskpäevaks oli väärtpaber odavnenud siiski 15 protsenti, mis oli Wise’i aktsia veidi vähem kui kolmeaastase börsiajaloo suurim päevane kukkumine.

Investoritele ei meeldinud ettevõtte alanud finantsaasta prognoos, mis jäi tunduvalt alla analüütikute omadele. Esimeste kauplemisminutitega pühiti ettevõtte väärtusest enam kui miljard Suurbritannia naela.

Londonis peetakse rahavahetusettevõtet Wise üheks Ühendkuningriigi juhtivaks tehnoloogiaettevõtteks, samas näeb meie start-up- ja riskikapitalikogukond ning Wise ise end pigem Eesti ettevõttena (hoolimata sellest, et nad on registreeritud Londonis). Wise’i eelmise finantsaasta tulu kasvas 24 protsenti, 1,05 miljardi naelani ehk 1,24 miljardi euroni. Koos intressituluga kasvas Wise’i kogutulu 31 protsenti, 1,17 miljardi naelani (1,38 miljardi euroni).

Kuna Wise’il ei ole Ühendkuningriigis pangalitsentsi, ei saa ta seal ja veel mõnes riigis klientidele intresse tasuda. Ettevõte on küll lubanud, et maksab 80 protsenti intressitulust klientidele tagasi, aga pole seni eesmärki täitnud ning ütles, et kasutas saadud kasumit hindade alandamiseks.

Märksõnad

Tagasi üles