Vahest üks tuntumaid kadunud aardeid on teise maailmasõja ajal haihtunud natside väidetav kullarong, mis on aardeküttide närve kõditanud juba aastaid. Legendi järgi jäi hinnaline last kadunuks tänapäeva Poola aladel ning peidab end seal mõnes salajases tunnelis siiani. Järgnevalt vaatleme seda lugu lähemalt.
Jäljetult kadunud: mis sai natside kullarongist?
Kätte on jõudnud 1945. aasta kevad. Teise maailmasõja lõpuni on jäänud mõned kuud. Liitlased tungivad päev-päevalt edasi ja natsid mõistavad, et sõda nad enam võita ei suuda. Kõik lootused pannakse viimasele võimalikule põgenemisteele läbi Poola.
Siit saabki alguse legend natside kullarongist. Üritades päästa, mis päästa annab, olla natsid kogu kokku röövitud varanduse Edela-Poola aladel asuva tänapäeva Wrocławi juures soomusrongile laadinud. Rongi pardal olevat olnud enam kui 300 tonni kulda, vääriskive, hinnalisi ehteid ja haruldasi kunstiteoseid, aga ka näiteks relvi.
Salajased tunnelid
Esimesse jaama Świebodzices saabuski rong plaanipäraselt, kuid järgmisesse, kõigest mõnikümmend kilomeetrit kaugemal asuvasse Wałbrzychi jaama ei jõudnud see rong iial.
Selle üle, mis väärtusliku rongiga lõpuks juhtuda võis, on palju spekuleeritud. Arvatakse, et kui säärane rikkusest pungil rong kunagi tõesti eksisteeris, siis on üsna tõenäoline, et see sisenes Książi lossi all asuvasse mahajäetud söekaevandusse või tunnelisüsteemi. See tunnelisüsteem oli osa natside ülisalajasest ehitusprojektist Riese, mis jäi lõpetamata.
Projekt Riese (saksa keeles hiiglane) oli aastatel 1943–1945 Natsi-Saksamaal läbi viidud ehitusprojekti koodnimi. Riese hõlmas seitset maa-alust projekti Öökullimägedes ja Książi lossis Alam-Sileesias. Dokumentatsiooni puudumise tõttu ei ole projekti eesmärk lõpuni teada, aga arvatakse, et sinna plaaniti rajada maa-alused tehased. Kindel on aga see, et seitsmest projektist ei jõutud lõpuni mitte ühegagi, maha jäid vaid üksikud poolikud betooniga tugevdatud tunnelid.
Legendi järgi võibki kadunud kullarong ühes sellises peituda. 1945. aastast alates on läbi viidud ka arvukaid otsinguid, sealhulgas on aardeid otsinud külma sõja ajal ka Poola armee. Tõendeid rongi, selle jälgede või aarete kohta pole aga leitud. Üldiselt usuvad ajaloolased, et rongi ei ole kunagi eksisteerinud, kuid siiski leidub neid, kes otsingutel alla ei anna.
Kullarong jõudis kohale, aga ootamatul kujul
Natside kullarongi legend pälvis üleilmset tähelepanu alles möödunud aastakümnel. Kaks aardekütti Piotr Koper ja Andreas Richter väitsid 2015. aastal, et on spetsiaalse maapinnaradari abil kadunud aarde asukoha kindlaks teinud. Nad olid veendunud, et on leidnud Wałbrzychi lähedel maapinnast 50 meetri sügavusel inimtekkelise šahti, mille sees paistis midagi olevat. Koper ja Richter uskusid, et tegemist on massiivse metallesemega, mille suurus ja kuju vastavat üsna täpselt kadunud kullarongi kirjeldustele.
Kui esialgsed tulemused olid paljulubavad, osutusid järgnevad väljakaevamised keerukaks ja kulukaks. Alam-Sileesiat iseloomustab ebastabiilne pinnas ja mitmed varasemate kaevanduste tunnelid, mis võivad kergesti kokku variseda. Kuid väldanud tööde käigus ei leitud lõpuks rööpaid, tunnelit ega rongi. Radaripildid, millel arvati olevat rong, osutusid looduslikeks jäävormideks.
Aardeküttide „avastus“ ei läinud aga täielikult aia taha. 2016. aastal kirjutas New York Times, et tänu kullarongi legendile kasvas Wałbrzychi külastanud turistide arv 44 protsenti. Samuti arvutati, et Wałbrzych on üleilmses meedias pälvinud reklaami mitmesaja miljoni euro eest. „Sõltumata sellest, kas uurijad leiavad aarde või mitte, on kullarong meie jaoks juba kohale jõudnud,“ ütles toonane linnapea.
Kulda investeerimine on täna lihtsam kui kunagi varem! Tutvu meie investeerimistoodete valikuga SIIN!