Ebakindlus majanduses andis löögi - ettevõtete innovaatilisus väheneb

Sander Silm
, majandusajakirjanik
Copy
Eestis on kõige innovaatilisemad farmaatsiatoodete ja ravimpreparaatide tootmisega tegelevad ettevõtted. Pilt on illustratiivne.
Eestis on kõige innovaatilisemad farmaatsiatoodete ja ravimpreparaatide tootmisega tegelevad ettevõtted. Pilt on illustratiivne. Foto: SILAS STEIN / AFP / SCANPIX

Statistikaameti andmetel tegeleb innovatsiooniga 53 protsenti ettevõtetest, kõige innovaatilisemad on põhifarmaatsiatoodete ja ravimpreparaatide tootmisega tegelevad ettevõtted. Ettevõtete 2020.–2022. aasta innovatsiooniuuringu tulemustel on innovaatilisus kahanenud 11 protsendipunkti võrra.

Ettevõtete innovatsiooniuuringut viiakse läbi iga kahe aasta järel. Sellega mõõdetakse, kui uuenduslikud on Eesti ettevõtted. Innovatsioon ehk uuendustegevus tähendab uue või oluliselt täiustatud toote või teenuse turuletoomist või uuendatud äriprotsessi kasutuselevõtmist. Toote või protsessi uuendamine võib seisneda uute tehnoloogiliste lahenduste rakendamises, olemasoleva ja kasutatava tehnoloogia uudses kombineerimises või ettevõtte käsutuses olevate teadmiste rakendamises.

Statistikaameti analüütiku Nele Saarelaidi sõnul on innovatsioonitaseme langus tulnud protsessiuuenduste arvelt, tooteuuenduste tegemine on aga võrreldes eelmise uuringuga veidi tõusnud. «Innovatsioonitaseme langusele võis kaasa aidata uuringu perioodi jäänud ebaselge majandusolukord, mis hõlmas nii Ukraina sõja algust, inflatsiooni kui ka koroona- ja energiakriisi,» selgitas Saarelaid.

Tagasi üles