Meeleolu kinnisvaraturul liigub positiivses suunas

BNS
Copy
Kinnisvara. Pilt on illustratiivne.
Kinnisvara. Pilt on illustratiivne. Foto: Tierra Mallorca / Unsplash

Eesti Kinnisvarafirmade Liidu (EKFL) kinnisvaraettevõtjate ja tippspetsialistide seas läbiviidud sentimendiuuringu näitab, et turuosalised on meelestatud pigem negatiivselt, kuid meeleolu on võrreldes mulluse sügisega liikunud sammukese positiivsuse poole.

Küsitluses osalenute vaade on pisut reipam elamispindade sektoris ja pisut negatiivsem äripindade turul, ütles EKFL-i juhatuse liige Tõnu Toompark pressiteates. Kinnisvaraettevõtjad ja tippspetsialistid ootavad järgmiselt kuuelt kuult elamispindade ostu-müügitehingute arvult õrna tõusu, kui hindadele nähakse jätkuvat languse võimalust. Eluruumide üürituru osas on arvamus, et üüritehingute turg on mõnevõrra aktiveerumas, kuid hinnatõusule suuri panuseid ei panda.

«Elamispindade turu tehingute arv on olnud harjumuspärasest madalam ja surve hindadele on seeläbi tugev. Turuosaliste ootused on ettevaatlikud, valdavalt nähakse elamispindade turgu stabiilsena või kaldumas õigepisut suurema aktiivsuse suunas,» kommenteeris Toompark.

Äripindade turu hinnangutest paistab negatiivne ootus rohkem välja kui elamispindade sektori puhul. «Äripindade tehingute arvu ja hindade osas on tippspetsialistide ootused eeloleva poolaasta osas pigem negatiivsed või neutraalsed. Eks siin anna muude tegurite seas tunda pikale veninud majanduslangus ja maksumäärade tuleviku ebamäärasus. Ettevõtted ei soovi sellises keskkonnas investeerida ja nii on äripindade nõudlusel päitsed peas,» järeldas ta.

Kinnisvaraettevõtjad siiski ei lase nigelast turukonjunktuurist end heidutada. Ettevõtete töötajate arvu vähendada ei ole plaanis, kuid suurelt kasvatada ka mitte. Käibe osas ootavad kinnisvaraettevõtjad järgnevalt poolaastalt kasvu.

«Kinnisvaraettevõtjate optimism enda turu keskmisest parema hakkamasaamise osas on sümptomaatiline. Ettevõtjad ei anna alla ja otsivad võimalusi, kuidas keerulises turuolukorras toime tulla. Käibekasvu ootuse taga võib muidugi näha ka olnud kõrget inflatsiooni, mis võrreldes varasemate aastatega aitab müügitulu kergitada,» hindas Toompark.

Tagasi üles