Päevatoimetaja:
Aimur-Jaan Keskel
Saada vihje

Asendamatu materjal: kulda kasutatakse tõsiste haiguste ravis, aga ka näiteks rasedustestides

Copy
Vesilahuses erepunaselt helkivaid imepisikesi kulla nanoosakesi kasutatakse meditsiinis laialdaselt juba praegu, kuid nende abil loodetakse tõhustada ka näiteks vähktõve ravi.
Vesilahuses erepunaselt helkivaid imepisikesi kulla nanoosakesi kasutatakse meditsiinis laialdaselt juba praegu, kuid nende abil loodetakse tõhustada ka näiteks vähktõve ravi. Foto: Shutterstock/Georgy Shafeev

Kuld on meditsiinis olnud oluline materjal juba antiikajast alates. Selle unikaalsed füüsikalised omadused on teinud kullast asendamatu materjali, mida kasutatakse erinevates meditsiinilistes protseduurides ja ravimeetodites ka tänapäeval.

Üks varasemaid teadaolevaid näiteid kulla meditsiinilisest kasutamisest pärineb Vana-Kreekast, kus seda kasutas patsientide raviks kaasaegse meditsiini isa Hippokrates. 400 aastat eKr elanud esimene arstiteadlane ja arstide kutse-eetika rajaja leidis, et kuld aitab kiirendada paranemisprotsessi ning pärsib põletike tekkimist.

Kuld on keemiliselt inertne metall, mis tähendab, et see ei reageeri peaaegu mitte ühegi teise ainega ega muude keskkonnateguritega. Seetõttu on kuld inimese organismile täiesti ohutu. Kui vältida suuremaid tükke, võib kulda isegi süüa kartmata kahju tervisele.

Antiikaja aare

Nagu eelpool mainisime, pärsib kuld bakterite levimist. Samal ajal on see ka äärmiselt vastupidav, aga lihtsasti vormitav. Seetõttu sobitub see ideaalselt inimese suu happelisse keskkonda, kus isegi kaaries seda lagundada ei suuda. Esimene arst, kes hambaravis kulda kasutas, oli just Hippokrates. Ta avastas, et kuld on muude (eriti antiikajal kättesaadavate) materjalidega võrreldes oluliselt kestvam.

Kullast valmistatud niiti kasutati tuhandete aastate eest ka tõsisemate haavade õmblemisel. Walesis asuva Abersystwythi Ülikooli meditsiiniajaloo lektor Dr Rachel Gillibrand selgitas BBC vahendusel, et Kreekas toimunud väljakaevamistel avastati antiikajal elanud sõduri kolju, millelt oli tuvastatav lõualuu kahjustus. Sõduri lõug oli paika tõmmatud kuldniidiga, mis oli täielikult säilinud. Tõenäoliselt kasutasid sarnast niiti juba 10-8 sajandil eKr tänapäeva Itaalia aladel elanud etruskid.

Tänapäeva tehnoloogia

Kaasaegne tehnoloogia võimaldab meil kulla kui materjali erakordseid omadusi veelgi tõsisemate haiguste raviks rakendada. Houstonis paikneva Texase Ülikooli MD Andersoni vähikeskuse teadlased Konstantin Sokolov ja Aaron Schwartz-Duval uurivad kulla nanoosakeste potentsiaali biomeditsiinis.

Kulla nanoosakesteks nimetatakse imepisikesi kullatäppe, mille läbimõõt on ligikaudu üks tuhandik inimese juuksekarva diameetrist. Need on eredat punast värvi. Teadlased on leidnud, et need väikesed osakesed võimaldavad tõhustada mitmeid ravi- ja analüüsimeetodeid. Olgu selleks ravimite manustamine, fototermiline ja fotodünaamiline teraapia, sõeluuringud, diagnoosimine, kiiritusravi, röntgenpildistamine või kompuutertomograafia.

Teadlased teevad jõupingitusi selleks, et kulla nanoosakeste abil uuenduslikku vähiravi luua. Kullaosakeste abil on võimalik suurendada kiirgusdoosi konkreetsetele vähirakkudele, mille tulemusel mõjuks ravi vaid haigetele rakkudele, minimeerides seeläbi tervetesse kudedesse tekkivaid kahjustusi.

1920. aastal töötasid teadlased välja ka kullasoola – kulla ioonilised keemilised ühendid – millega loodeti ravida tuberkuloosi. Kahjuks selgus, et tuberkuloosi vastu kullasoolast abi ei olnud. Peagi aga avastati, et osade patsientide puhul töötas kuld oma põletikuvastaste omaduste tõttu väga hästi reumatoidartriidi raviks.

Laialdasem kasutus

Tegelikult kasutatakse kullaosakesi väga laialdaselt juba igasugustes diagnostilistes analüüsides, näiteks rasedustestis. Need heledad jooned, mis testile tekivad, ilmuvad sinna kulla nanoosakeste lahuse reageerimisel uriiniga. Veel üks näide on koroonatest – ka sealsed triibud tekivad testile väikeste punaste nanoosakeste abil.

Punased triibud ilmuvad koroonatestile kulla nanoosakeste lahuse tõttu.
Punased triibud ilmuvad koroonatestile kulla nanoosakeste lahuse tõttu. Foto: Shutterstock

Samuti kasutatakse kulda kosmeetilises kirurgias, näiteks esteetilistes implantaatides ja õmblustes. Kulla paindlikkus ja biokompatiilsus muudavad selle ideaalseks materjaliks erinevate meditsiiniliste implantaatide valmistamisel.

Niisiis võib öelda, et kuld on uskumatult mitmekülgne materjal, mida saab kasutada paljudes eluvaldkondades. Meditsiinis aitavad selle erilised omadused parandada paljude inimeste elukvaliteeti ning tõhustada ka patsientide ravi.

Kulda investeerimine on täna lihtsam kui kunagi varem! Tutvu meie investeerimistoodete valikuga SIIN!

Copy
Tagasi üles