Päevatoimetaja:
Aimur-Jaan Keskel

Eesti gaasimüüja mõistab hukka äri Venemaaga, tarnemahud samas suurenevad (1)

Copy
JetGas küll räägib üleminekust ja Vene gaasitarnete vähendamisest, kuid eelmisel aastal hakkasid Venemaalt toodud gaasikogused hoopiski kasvama.
JetGas küll räägib üleminekust ja Vene gaasitarnete vähendamisest, kuid eelmisel aastal hakkasid Venemaalt toodud gaasikogused hoopiski kasvama. Foto: Dmitri Kotjuh

Eesti tööstusettevõtted kasutavad endiselt Venemaa veeldatud maagaasi. Firma, mis seda neile tarnib, lubas allika asendada, kuid siiamaani on tarned Venemaalt ainult kasvanud, vahendab Äripäev.

Eesti ettevõte JetGas, mis Eesti tööstusettevõtetele gaasi tarnib, on rajanud oma äri Venemaalt pärit gaasile. Sanktsioone ei ole Vene gaasile kehtestatud ning pärast sõja algust on JetGas sisseoste Venemaalt hoopiski suurendanud.

Kui 2021. aastal ostis ettevõte koos Leedu tütarettevõttega JETgas UAB 3,4 miljonit kilogrammi Vene LNGd, siis 2022. aastal peaaegu kaks korda rohkem – 7,6 miljonit kilogrammi, selgub kaubavahetusandmeid vahendavast Importgeniusest. Aastal 2023 oli see sõjaeelsest ajast juba kolm korda suurem – 10,6 miljonit kilogrammi.

Loe pikemalt Äripäevast.

JetGas on oma kodulehe andmeil juhtiv LNG tarnija Balti riikides, kes varustab gaasiga busse, tööstuslikke kuivateid, aurukatlaid, generaatoreid, kütteseadmeid jne. Näiteks varustab JetGas gaasiga Enefit Greeni Paide koostootmisjaama. JetGasil on omad ettevõtted ka Lätis ja Leedus.

Jetgas OÜ juhatuse liige Janek Parkman andis septembris Postimehele Venemaalt LNG tarnimise kohta käivale päringule vastuseks antud kommentaari: «JetGas mõistab täielikult hukka Venemaa agressiooni Ukraina riigi ja rahva vastu. Samuti peame äritegevust, mis toetab Putini režiimi, ebamoraalseks. Kui varasematel aastatel püsis JetGasi äritegevus suuresti vene päritolu LNGl, siis alates sõja algusest oleme teinud tugevaid jõupingutusi, et leida alternatiivseid tarnekanaleid. Meid on saatnud edu ja meie ostuportfellis on vene päritolu LNG osakaal pidevalt langenud ning langeb ka edaspidi. Loodame, et millalgi rajatakse LNG terminal Eesti pinnale, see annaks eelduse täiesti uue, Venemaale alternatiivse LNG tarnekanali loomiseks.»

Tagasi üles