Tööinspektsioon: alaealist tööle võttes tuleb suhelda ka tema vanemaga

Copy
Alaealine tööl. Pilt on illustratiivne.
Alaealine tööl. Pilt on illustratiivne. Foto: Vladislav Musakko

Tööinspektsioon tuletab suvise koolivaheaja eel meelde, et alaealist tööle võttes on tööandjal vaja suhelda nii lapse enda kui ka tema esindajaga, kelleks on üldjuhul lapsevanem.

Kuna alla 18-aastastel isikutel on piiratud teovõime, siis kohalduvad nendele ka piirangud iseseisvalt tehinguid teha. Üheks võimalikuks tehinguks võib seejuures olla ka töölepingu sõlmimine, mis eeldab alaealise seadusliku esindaja nõusolekut.

Kui 13–14-aastased lapsed võib kanda töötamise registrisse alles nende tööle asumise hetkel, siis 7–12-aastased tuleb registrisse kanda juba kümme tööpäeva enne tööle asumist. Registrisse on vaja sisestada nii lapse seadusliku esindaja nõusolek kui ka töötingimused – sealhulgas info töö tegemise koha, töökohustuste ning koolikohustuslikkuse kohta. Juhul kui registrisse kandmisest kümne tööpäeva jooksul tööinspektor tööandjaga ühendust ei võta, võib lapse tööle lubada.

Mis puudutab nooremaid lapsi, siis alla 7-aastastel lastel on töötamine töölepingu seaduse alusel keelatud. Kui on vajadus kultuuri-, kunsti-, spordi- või reklaamitegevusse kaasata alla 7-aastast last, soovitab tööinspektsioon tellijal sõlmida tema vanema või eestkostjaga kirjalik kokkulepe, mis kinnitab, et laps soovib projektis osaleda. Tuleb arvestada, et alla 7-aastasel lapsel on igal ajal õigus keelduda projektis osalemisest ning sellega ei tohi kaasneda leppetrahvi ega muid sanktsioone.

«Kui rääkida töö sisust, siis lapsed ja noored võivad teha ainult neid töid, mis on neile jõukohased ega ohusta nende elu ja tervist. 7–12-aastaste alaealiste osas hindab seda tööinspektor, kuid 13-aastaste ja vanemate alaealiste sobivust mingi töö tegemisel peavad hindama nii tööandja kui ka alaealise seaduslik esindaja,» kirjutab Tööelu portaal.

Olulise aspektina tuleb välja tuua, et alaealine töötaja ei tohi teha tööd üle temale ettenähtud tööaja. Sõltuvalt vanusest või koolikohustuslikkusest on lubatud tööaeg erinev. Koolikohustus kestab põhihariduse omandamiseni või 17-aastaseks saamiseni. 7–12-aastane tohib töötada kaks tundi päevas ja 12 tundi seitsmepäevase ajavahemiku jooksul õppeveerandi kestel väljaspool kooliaega ning kolm tundi päevas ja 15 tundi seitsmepäevase ajavahemiku jooksul koolivaheajal. 13–14-aastane või vanem koolikohustuslik töötaja võib teha tööd kaks tundi päevas ja 12 tundi seitsmepäevase ajavahemiku jooksul õppeveerandi kestel väljaspool kooliaega ning seitse tundi päevas ja 35 tundi seitsmepäevase ajavahemiku jooksul koolivaheajal. Ükski alaealine ei tohi teha ületunnitööd ega töötada ööajal. Koolikohustuslik alaealine ei tohi teha tööd enne koolipäeva algust, ega töötada rohkem kui pool igast koolivaheajast.

Alaealise töötaja palkamisel peab tööandja arvestama veel piiranguga, et alaealist töötajat ei saa tööandja ühepoolselt saata lähetusse.

Tagasi üles