Enefit hakkas vahendama taanlaste päikesepargis toodetud elektrit

PM Majandus
Copy
Enefiti kontorihoone.
Enefiti kontorihoone. Foto: Enefit

Enefit ja Taani päikeseelektrijaamade arendaja Nordic Solar sõlmisid lepingu 100 MW Moletai päikeseelektrijaama toodangu müümiseks turule. Leedus asuv päikesepark alustas täismahus elektritootmist aprilli lõpus ja on Baltimaade suurim.

Eesti Energia energiakaubanduse ja portfellihalduse juht Armen Kasparov sõnas, et Enefit on taastuvenergia tootjate jaoks värav energiaturule. Täna kuuluvad ettevõtte klientide hulka mitmed päikese- ja tuuleenergia tootjad üle Baltikumi, kes müüvad Enefiti kaudu oma toodangut turule.

«Selleks, et taastuvenergia tootjad saaksid oma toodangut elektriturul müüa, peavad nad sõlmima lepingu, mis tagab neile puuduva elektrienergia müügi ja ülejäägi ostmise ehk niinimetatud avatud tarne. Enefit ühendab avatud tarne ja elektrienergia müügilepingu üheks, pakkudes seega suurematele tootjatele võimalust müüa elektrit turul Enefiti kaudu,» selgitas ta.

Lisaks turule pääsemisele sisaldab leping tootjatele päikeseparkide tootmise prognoosimise teenust, bilansivastutust ja võimalust piirata tootmist madala või negatiivse hinnaga tundide ajal virtuaalse elektrijaama (VPP) kaudu.

«Kuna suuremate päikeseenergiaparkide tootmismahud ulatuvad kümnetesse gigavatt-tundidesse (GWh) kuus ja nende käive on suur, võib avatud tarnija tekitada varade omanikule tavalistes maksetingimustes märkimisväärse krediidiriski. Seevastu Eesti Energia krediidireiting võimaldab meil pakkuda turvalist bilansihaldust sõltumata ettevõtte tootmismahust,» ütles Kasparov.

«Oleme väga rahul Enefitiga sõlmitud lepingu ja koostööga,» ütles Nordic Solari investeeringute juht Holger Bang. «Nordic Solari uus päikesepark, mis asub Moletais, on Leedu senini suurim päikesepark, mille tootmisvõimsus on 100 MWp. Toodangu müümine turule avatud tarne lepingu alusel on oluline osa taastuvenergia kasutuselevõtu kiirendamisest Leedus,» lisas Bang.

Moletai päikesepark sillutab teed puhta energia üha laiemale kasutuselevõtule ja taastuvenergia osakaalu suurendamisele turul. Enefit kutsub teenusega liituma ka teisi roheenergia tootjaid, kes on huvitatud oma taastuvenergia toodangu müümisest turule ning eespool nimetatud lisahüvedest, mida Enefitiga sõlmitav leping pakub.

Enefit on Eesti Energia tütarettevõte, mis pakub alates 1. jaanuarist 2024 seniseid Eesti Energia energiatooteid ja -teenuseid: Elektrit ja gaasi, päikese- ja salvestuslahendusi, Enefit Volti koduseid ja avalikke elektriautode laadimislahendusi, kindlustust, kiire interneti valmidust, elektritöid ning küttelahendusi. Kõik senised Eesti Energia kliendid on alates 2024. aastast Enefiti kliendid.

Nordic Solar on Taani päikeseenergiaettevõte, mis arendab, ehitab ja käitab Euroopas suuri päikeseparke. Alates ettevõtte asutamisest 2010. aastal on taastuvenergia vajadus ja turg järsult kasvanud ning Nordic Solar kavatseb võtta energia üleminekus võtmerolli. Ettevõte kuulub umbes 725 aktsionärile ja annab tööd rohkem kui 120 töötajale. Praegu haldab Nordic Solar üle Euroopa päikeseparke koguvõimsusega üle 400 MWp ning arendamisel ja ehitamisel on üle 2 GWp suurused projektid.

Tagasi üles