Sarnast trendi on märgata ka kohvi puhul. Kohvi hinnad on tänavu tõusnud enam kui 50 protsenti, alates 2023. aasta algusest on erinevad kohvid (arabica, robusta) kallinenud rohkem kui kaks korda.
Tõsi, mitmed teised niinimetatud pehmed toorained on aasta algusega võrreldes ka odavnenud. Näiteks võib tuua nisu ja maisi, mille hinnad on võrreldes aasta algusega umbes 10 protsenti langenud.
Tööstusmetallid ja nafta kallinevad
Tööstusmetallide hinnad on samuti hoo sisse saanud. Londoni metallibörsi indeks, mis mõõdab kuue olulisema tööstusmetalli hinnamuutusi, on tänavu tõusnud enam kui 15 protsenti. Indeksis on alumiinium, vask, tsink, plii, nikkel ja tina.
Vaske nimetatakse maailmamajanduse doktoriks, sest selle hinnaliikumine annab vihjeid selle kohta, kuhu suunas on liikumas globaalne majandus. Vase hind on tänavu kallinenud 15 protsenti, 9850 dollarini tonnist – vase hinnaliikumise järgi võiks justkui öelda, et maailmamajandusel läheb enam-vähem hästi. Brenti toornafta hind on tõusnud sellel aastal 12,5 protsenti, 86,6 dollarini barrelist.
Energiahindade puhul on tänavu erandiks maagaas. Euroopas langesid maagaasi hinnad veebruaris madalaima tasemeni alates 2021. aastast. USAs kukkusid gaasihinnad koroonakriisi põhjade lähedale. Selle peamiseks põhjuseks on aga see, et USAs on talv olnud erakordselt soe, mille tõttu on maagaasi varud märgatavalt kasvanud.
Nõudlus nafta järele kasvab edasi, vaatamata sellele, et aina enam soovitakse üle minna taastuvenergiale. Näiteks Hiinas, kus elektriautode müük moodustab autode kogumüügist juba enam kui 25 protsenti, on nafta nõudlus kasvamas sama kiiresti nagu eelmistel kümnenditel. Samal ajal on fossiilkütustel põhinev energiasektor alainvesteeritud, mis tähendab, et pakkumine ei suuda nõudlusega sammu pidada. Energiahindade tõus saab seega arvatavasti olema toorainete supertsükli üks peamisi vedajaid.
Kui soovid maailmamajanduses toimuvate protsessidega kursis olla, siis külasta meie uudiste lehte!