Päevatoimetaja:
Aimur-Jaan Keskel
Saada vihje

Tööstuslik nõudlus tekitab ka tänavu hõbeda turul massiivse puudujäägi

Copy
Artikli foto
Foto: Shutterstock

Hõbeda hinnad saavad ka edaspidi tuge puudujäägist turul ja see tähendab, et maa peal olevad varud vähenevad edasi, selgub Silver Institute’i eelmisel nädalal avaldatud raportist.

17. aprillil avaldas Silver Institute oma iga-aastase World Silver Survey raporti, mille on koostanud Surbritannia uurimisfirma Metals Focus.

Selgub, et hõbeda turule prognoositakse suurt puudujääki ka tänavuseks aastaks. Samuti pole puudujäägi kadumist ettenähtavas tulevikus näha, teatasid Metals Focusi analüütikud.

Prognoositakse, et tänavu saab puudujääk olema 215,3 miljonit untsi. Kogunõudlus peaks tänavu kasvama 2 protsenti, 1219 miljoni untsini. Nõudluse kasv ei ole väga suur, sest investeerimisnõudlus on kesine. Küll aga jääb pakkumine sellele märkimisväärselt alla.

Mullu ulatus hõbeda turul puudujääk 184,3 miljoni untsini – see on 42 miljoni untsi võrra kõrgem, kui Metals Focus eelmise aasta lõpus prognoosis. Turul on olnud struktuurne defitsiit juba kolm aastat järjest, tänavu saab olema neljas. 2022. aasta puudujääk oli suurim alates 1990ndatest, mil Metals Focus turu kohta andmeid koguma hakkas.

Maapealsed varud on kiiresti kahanemas

Kitco Newsile antud intervjuus ütles Metals Focusi direktor Phillip Newman, et nüüd hakkab puudujääk suuremat rolli mängima, sest maapealsed varud on kiiresti kahanemas. Ta lisas, et pideva puudujäägi olukorras peavad hinnad kõrgemad olema, sest muidu ei tooda turule hõbedat juurde.

„Ma arvan, et olemas on märkimisväärsed varud, aga me pole veel saavutanud hinda, mille puhul metall hakkaks turule voolama,“ selgitas New man. „Ja selles keskkonnas, kus hinnad tõusevad, ei ole hõbedat omavad inimesed motiveeritud müüjad. Isegi kui hõbe tõuseb 35 dollarini untsist, kas nad oleks müügi poolel? Ma ei ole selles väga veendunud.“

Sellest, kuidas hõbeda puudujääk hindu mõjutab, saab pikemalt lugeda siit.

Selles keskkonnas võivad investorid näha volatiilsuse kasvu, aga hõbeda turg on pikaajaliselt heas positsioonis, mida toetab tugev nõudlus, ütles Newman.

Keegi ei tea täpselt, kui suured on hõbeda maapealsed varud. Arvatakse, et umbes pool ajaloo jooksul kaevandatud hõbedast on jätkuvalt maa peal (umbes 800 000 tonni) Raporteeritud varud on vaid erinevatel toorainebörsidel. Suuremate toormebörside varud langesid mullu 5 protsenti, 1229,9 miljoni untsini. 2022. aastal oli börside varude langus 23 protsenti.

Kasvav tööstuslik nõudlus

Peamiselt tekitab hõbeda turul defitsiiti tööstuslik nõudlus. Mullu ulatus see 654,4 miljoni untsini, moodustades kogunõudlusest enam kui poole. Tänavu peaks tööstuslik nõudlus kasvama juba 710,9 miljoni untsini.

„Hõbeda tööstusliku nõudluse üks eeliseid on see, et metallil on väga palju erinevaid kasutusalasid. Kui mõni neist ära kukub, siis teised jäävad alles ja need võtavad turu üle. See on hõbeda turu puhul põnev asjaolu,“ seletas Newman. „Kasutame näitena kas või tehisintellekti. See avab palju erinevaid uusi valdkondi. Millised on need uued kasutusalad, mis tulenevad tehisintellektist?“

Newman lisas, et tema hinnangul jätkab kasvu ka päikesepaneelide tootjate nõudlus. Kuigi hõbeda kogus päikesepaneelides on vähenemas, siis loodud paneelide hulk kasvab tunduvalt kiiremini.

Investeerimisnõudluse trend on pöördumas

Hõbeda investeerimisnõudlus on tugevalt pihta saanud, mis on üks põhjustest, miks hõbeda hind on kullale viimastel aastatel alla jäänud. Investeerimisnõudlus langes 2023. aastal 28 protsenti, 243,1 miljoni untsini. Tänavu peaks investeerimisnõudlus veel täiendavalt 13 protsenti kukkuma, jõudes 212 miljoni untsini.

Metals Focus aga ootab, et see trend on peagi pöördumas. Newmani sõnul on kulla ja hõbeda hinnsuhe ajaloolisi tasemeid vaadates jätkuvalt kõrge, mis viitab sellele, et hõbe on kulla suhtes alahinnatud. Praegu tuleb ühe untsi kulla eest välja käia 85 untsi hõbedat.

Sellest, milline on olnud kulla ja hõbeda hinnasuhe ajalooliselt ja miks hõbe on kulla suhtes alahinnatud, saab pikemalt lugeda siit.

„Isegi pärast hiljutist langust on kulla ja hõbeda hinnasuhe jätkuvalt kõrge. See meelitab ligi investoreid, kelle hinnangul on hõbe pikaajaliselt alahinnatud, millele aitab kaasa ka laiem tähelepanu tugevatele fundamentaalidele,“ ütlesid Metals Focusi analüütikud oma raportis.

Kuigi investorid on hõbeda turul olnud passiivsed, siis Newmani sõnul on puudujäägi kasv investorite seas meeleolusid muutmas. Ta lisas, et Metals Focusi hinnangul pole ettenähtavas tulevikus puudujäägi kadumist näha.

„Turul on tekkinud uus dünaamika, mis turule tuge pakub. Investorid peaksid harjuma ideega, et puudujäägid on tulnud, et jääda,“ ütles Newman.

Mullune nõudlus ulatus hõbeda turul 1195 miljoni untsini, pakkumine oli aga 1010,7 miljonit untsi. Tänavu oodatakse hõbeda turule 215,3 miljoni untsi suurust puudujääki, mis on peamiselt tingitud tööstusliku nõudluse kasvust.

Allpool olevas tabelis on turu pakkumine ja nõudlus erinevate valdkondade lõikes välja toodud.

Kui soovid maailmamajanduses toimuvate protsessidega kursis olla, siis külasta meie uudiste lehte!

Copy
Tagasi üles