Ekspert selgitab, millega üürikodu otsimisel arvestada

Tarbija24
Copy
Üürikorterite otsimine.
Üürikorterite otsimine. Foto: Postimees

Rendini õigusjuht Lia Siht jagab soovitusi, millega üürikodu otsival inimesel tasuks arvestada.

1. Mõtle läbi üürimisega seotud eelarve: üürisumma ja kommunaalkulud

Tutvu üürituru pakkumistega, mõtle oma vajaduste peale ja pane paika eelarve, mille piiresse peaks tulevane üürikodu jääma. «Tähtis on jälgida, et inimesel oleks tasakaal tema sissetulekute ja väljaminekute vahel. Üürisumma ja kommunaalarved ei tohiks olla kindlasti rohkem kui pool ühe kuu väljaminekutest (äärmisel juhul 60%),» selgitab Siht.

Kuna kommunaalkulud võivad elupindadel märgatavalt erineda, siis on soovitatav alati tutvuda konkreetse üürikodu varasemate arvetega, mis kajastaksid nii suve- kui ka talvehooaega. Need summad võivad heas või halvas mõttes olla hoopis midagi muud, millega inimene on varasemalt harjunud. Samuti tuleb üürileandjaga kokku leppida, kas üürnik peab tasuma ka kõrvalkulusid või hoone korrashoiu- ja parenduskulusid ning millises ulatuses. Nii saab üürnik veenduda, et kõikide maksete kogusumma ei ületaks tema maksevõimekust.

Küttelahenduse kõrval on kindlasti vajalik küsida elektriteenuse kohta (fikseeritud või börsihinnal põhinev pakett). Sel moel saab paremini planeerida oma eelarvet ja arvestada, millal võiks vältida suuremat elektri tarbimist jne.

2. Tekita rahaline puhver

«Vaadates tõsiselt otsa eluolule, kus kõiksugused hinnad tõusevad väga kiiresti, inflatsioonimäär on kõrge ja krõbedad sügis-talvised küttekulud viivad eelarve tasakaalust välja, siis tuleks hoida veidi rahavarusid, et elamisväärselt toime tulla,» juhib õigusekspert tähelepanu.

«Kui säästupuhver puudub ning eluruumi üürisumma moodustab märkimisväärse osa üürniku igakuistest väljaminekutest, siis võib ka väike hinnatõus eelarve lõhki ajada ja makseraskusi tekitada. Seetõttu tuleks üürnikul veenduda, et tal on piisav tagala ka ootamatusteks, näiteks töökaotuse puhul,» selgitab Siht.

3. Tee kindlaks ühekordsed kulud: tagatisraha, maakleritasu ja lepingutasu

Üürikodu otsimise hetkel võiks alati vaadata, millised on üürimise stardikulud lisaks esimesele üürimaksele. Kas üürimine on tagatisrahata või tagatisrahaga? Kas lisandub maakleri- ja või lepingutasu?

Ühekordne väljaminek sissekolimisel võib drastiliselt varieeruda.

4. Paista teiste üürihuviliste seast välja

Üüriturul on suur hulk kortereid, mis otsivad endale üürnikku ning tavaliselt on ühel üürikodul mitmeid kandidaate. Aktiivsematel perioodidel ei ole erakordne ka see, kui huvilisi on lausa paarikümne ringis. See tähendab, et üürileandjad peavad toime tulema suure üürikandidaatide vooga – üürihuvilistega tuleb aktiivselt suhelda, küsimustele vastata ja näitamise aegu kokku leppida.

Ehk siis, kindlasti ei peaks üürikorterit otsiv inimene heituma, kui ta ei saa kiirelt või üleüldse tagasisidet. Alati tasub mitu varianti laual hoida ja mitte ainult ühele panustada. Samuti peaks elupinna otsija ise proaktiivne olema ning üritama üürileandjaga ühendust võtta, et endast märku anda.

Parim viis konkureerivatest üürikandidaatidest silma paista on veidi rohkem panustada enda esitlemisse. Kokkuvõtliku elulookirjelduse jagamine üürileandjaga on hea võimalus teha ära esimene tutvustus ja luua usaldusväärsus. «Lühike ülevaade endast, millega tegeled, kellega plaanid üüritavas korteris elada, miks oled just sellest elupinnast ja piirkonnast huvitatud ning kui kaua sooviksid antud kohas elada,» toob Siht välja võimalikud jutupunktid.

5. Tea oma üürilepingu sisu

Kui elukoht on välja valitud ja käes on lepingu sõlmimise hetk, siis selles etapis peaks eriti tähelepanelikult tutvuma üürilepingu ning selle sisuga. Leping peab kindlasti olema kooskõlas Võlaõigusseadusega ja õiglane mõlema osapoole suhtes.

Tähelepanelik tasuks eelkõige olla näiteks lepingu eritingimuste suhtes. Tihti juhtub, et üürileandjad lisavad üürilepingusse oma soovide järgi lisatingimusi, mistõttu tuleks üritada hinnata, kas seal olevad punktid on kooskõlas võlaõigusseadusega või mitte.

Mida üürilepingu puhul jälgida?

 • Loe kogu üürileping enne allkirjastamist tähelepanelikult läbi. Kui midagi tahab täpsustamist või selgitamist, siis tuleks kartmata küsida.
   
 • Veendu oma üürilepingu tüübis, kas see on tähtajaline või tähtajatu ning mis on lepingu lõpetamise tingimused.
   
 • Oluline on panna korralikult kirja kõik üürimisega seotud tegevused. See käib nii lepingu enda, üleandmise-vastuvõtmise akti kui ka makseandmete kohta.
   
 • Tee kindlaks, mis on lepingusse kirjutatud erinevate maksekohustuste kohta. Esiteks, kas üüri maksmine käib ülekandega või sularahas. Teiseks, kuidas on korraldatud kommunaalarvete tasumine: otse teenusepakkujale või arve alusel üürileandjale ja mis on maksete tähtajad.
   
 • Tee selgeks oma õigused ja kohustused üürnikuna.
   
 • Vaata üle, mida ütleb leping loomuliku kulumise kohta – kas üürileandja aktsepteerib loomulikku kulumist või on ta teinud ettekirjutuse, et eluruum tuleb tagastada seisundis, kust on kõrvaldatud hariliku lepingujärgse kasutamisega tekkinud kulumine/halvenemine.
Tagasi üles