Skip to footer
Päevatoimetaja:
Aimur-Jaan Keskel
Saada vihje

GRAAFIK Palgatööga jõukuselt maailma kuuendaks

Microsofti pikaaegne tegevjuht Steve Ballmer.

Tarkvaragigandi Microsofti endine tegevjuht Steve Ballmer alustas karjääri Microsoftis Bill Gatesi assistendina, kuhu tarkvaragigandi kaasasutaja kutsus ta 1980. aastal. Ballmer jättis Stanfordi ärikooli pooleli ning läks oma endise ülikoolikaaslase juurde Microsofti esimeseks müüginimeseks, kus temast sai ettevõtte 30. palgaline töötaja.

Tema baaspalgaks sai 50 000 dollarit aastas, mille ostujõud oleks praegu 188 305 dollarit ehk 9860 dollarit (9000 eurot) kuus. Kuid lisaks sai ta ka kaheksa protsenti Microsofti aktsiatest.

Esimesed 20 aastat juhtis Ballmer mitut Microsofti üksust, teiste hulgas operatsioonisüsteemi arendamis- ja turundusüksust.

Väikesest idufirmast sai peagi üks USA ja kogu maailma kiiremini kasvavaid ettevõtteid, möödudes ka Apple'ist, mis oli eelmise sajandi kaheksakümendate alguse kuumim tehnoloogiaettevõte. 1990ndatel domineeris Microsoft personaalarvutite tarkvarakuningana tänu oma operatsioonisüsteemile Windows.

1998. aasta juulis sai Ballmerist Microsofti president ning nõukogu esimehe ja tegevjuhi Bill Gatesi järel teine inimene ettevõttes.

Kui Ballmer Microsofti juhtimise selle asutajalt Bill Gatesilt 2000. aastal üle võttis, oli tarkvaragigant edukaim arvutitarkvaraettevõte, mida maailm kunagi näinud. Selle turuväärtus oli siis üle 600 miljardi dollari.

Selle sajandi esimese kümnendi lõpuks oli aga suur osa edust kaotatud. Microsofti ähvardas põhiäri kahanemine. Uut hingamist üritati saada, kui 2011. aasta mais omandati Skype ja 2013. aasta septembris Nokia mobiiliäri.

Kumbki ülevõtmine oodatud edu ei toonud.

2011. aasta mais võttis Microsoft üle Skype'i, millega seoses käis Steve Ballmer ka Tallinnas. Taamal Skype'i toonane juht Sten Tammkivi.

Tegevjuhiks olemise ajal kasvatas Ballmer Microsofti käibe kolmekordseks, kuni 78 miljardi dollarini ning tema viimasel juhiaastal (2014) oli kasum 22 miljardit dollarit. Ometi ei peegeldanud Microsofti aktsia hind ettevõtte kasvu. Aktsia hind ja ettevõtte väärtus seisid paigal kuni eelmise kümnendi keskpaigani, mil uueks juhiks sai Satya Nadella.

2003. aastal müüs Ballmer 955 miljoni dollari eest 39,3 miljonit Microsofti aktsiat, vähendades oma osaluse ettevõttes neljale protsendile. Praegu kuulub Ballmerile 4,5 protsenti Microsoftist, mille turuväärtus on 3,1 triljonit dollarit.

2021. aastal kasvas Ballmeri vara väärtus enam kui sajale miljardile dollarile, mis viis ta maailma rikaste edetabelis üheksandale kohale. Ajakiri Fortune kirjutas, et ta on ainus üle 100 miljardi dollarise varaga inimene, kes on teeninud oma varanduse töövõtjana.

Steve Ballmer talle kuuluva korvpalliklubi LA Clippers mängu vaatamas.

Pärast Microsoftist lahkumist hakkas Ballmer tegelema ettevõtluse ja filantroopiaga. Ta ostis kahe miljardi dollari eest korvpalliklubi Los Angeles Clippers, mille väärtuseks hindab Forbes nüüd 4,5 miljardit dollarit.

Praegu hindab Bloomberg Ballmeri vara väärtuseks 146 miljardit dollarit, mis teeb temast Bill Gatesi järel (vara väärtus 153 miljardit dollarit) planeedi kuuenda rikkuri. Samas vähemalt sel aastal on Ballmeri vara kasvanud Gatesi omast kiiremini: aasta algusest on Gatesi vara väärtus kasvanud 12,5 miljardi, Ballmeri oma aga 15 miljardi dollari võrra.

Kommentaarid
Tagasi üles