Ettepaneku maatüki müümiseks tegi Vene tsaar Aleksander II juba 1857. aastal. Toona oli Krimmi sõda ja sealne lüüasaamine tsaaririigi varakambrid tühjaks teinud. Alaska (venelaste jaoks Alyaska) müümine oli taktikaliselt loogiline samm – seda kolooniat olnuks venelastel üle mere raske kaitsta. Lisaks tähendanuks tehing, et piirkonna üle saab kontrolli USA, mitte Kanada. Kanada oli toona Krimmi sõjas võidutsenud brittide kontrolli all. Ühtlasi ei nähtud Alaskat ka just eriliselt väärtusliku alana.
Ameerika ühiskond oli aga lõhestunud, mille tõttu ei tulnud suurtehingute sõlmimine tol hetkel kõne alla. Järgnevad aastad paiskasid USA kodusõtta, kus jänkid ja konföderaadid andsid üksteise pihta armutult tuld. Nagu teada, lõppes see sõda 1865. aastal jänkide võiduga.
Kaks aastat hiljem tehti tehing ära – 1,7 miljoni ruutkilomeetri suurusest Alaskast sai USA valdus, mille eest pidi viimane tasuma Venemaale 7,2 miljonit dollarit.
Vaene, külm ja kasutu maa?
Ameerika avalikkus suhtus müüki pigem leigelt või pidas seda rumaluseks. Plussina nähti julgeoleku suurendamist ning uusi võimalikke kaubateid Aasiaga. Skeptikud aga leidsid, et jäisest tundrast ei ole kellelegi kasu, vahest ainult hülge- ja vaalaküttidele.
Alaskal ei elanud ka kuigi palju inimesi. See koloonia rajati 18. sajandi alguses ning toona oli sinna elama asunud umbes 10 000 venelast või vene päritolu inimest, kes tehingu järel piirkonnast lahkusid. Alaskale jäi ligikaudu 50 000 inuitti ja põliselanikku, kes elasid niikuinii väljaspool vene jurisdiktsiooni.