Skip to footer
Päevatoimetaja:
Angelina Täker
Saada vihje

Pagar: magustatud jookide maks kõlab nagu Pandora laegas

Mantinga Eesti juht Rain Palmiste.

«Magustatud jookide maks tekitab tootjates kahtlemata ebakindlust, sest meie kogemuse pealt on see suurema hulga tootegruppide maksustamise algus. Lisaks hinnatõusule võib see kaasa tuua piirikaubanduse,» ütleb kauplusi ja tanklakette pagaritoodetega varustava Mantinga Eesti juht Rain Palmiste.

Palmiste sõnul on kaalumisel magustatud jookide maks tootjate jaoks Pandora laegas. «Alustatakse karastusjookidest, aga nii mõnegi riigi kogemus näitab, et valitsus hakkab sinna aegamööda muid tootegruppe lisama. Lõpuks maksustatakse kohupiimast veeni,» nentis Palmiste.

Valitsus võiks magustatud jookide maksustamisega anda selge lubaduse, et selleks see ka jääb, leiab ta, kuid lisab, et pigem võiks sellise maksu üldse ära jätta, sest teiste riikide kogemuse põhjal on oht piirikaubanduseks.

«Näiteks Taanis liikus hinnanguliselt 35 protsenti magustatud karastusjookide müügist piirikaubandusse. Kas valitsus soovib jälle sama reha otsa astuda, mida kogesime mõni aasta tagasi alkoholiaktsiisi hüppelise tõusuga? Kui kriitiline mass karastusjookide müügist liigub piiri taha, siis on kogu maksulaekumine väiksem, kuna jääb saamata käibemaks. Olen suhteliselt kindel, et vähemasti piiriäärsetes asulates liigub suur osa karastusjookide müügist piiri taha. Kui Valga ja Valka poodides on märkimisväärselt erinevad hinnad, siis tehakse ost soodsamalt poolelt,» usub Palmiste.

Palmiste nendib, et tarbija jaoks tähendab magustatud jookide maks kahtlemata hinnatõusu. «Kõik lisamaksud ja maksutõusud lähevad otse toiduainete lõpphinda, sest tootjatel pole lihtsalt võimalik toote müügihinda alandada ja lisamakse enda kanda võtta,» märkis Mantinga Eesti juht.

«Uudis tuleb ses mõttes halval ajal, et tarbija on terve eelmise aasta pidanud hakkama saama ülespoole rallivate toiduhindadega ja alles nüüd näeme mõnedes kaubagruppides hindade stabiliseerumist või lausa langust. See rahuaeg jääb lühikeseks,» lisas ta.

Palmiste on ka kriitiline selle suhtes, mida valitsus lisamaksuga saavutada tahab ja kas mitte ei lapita rahvatervise parandamise viigilehe all lihtsalt eelarveauke. «Kui on vaja viia tulud ja kulud tasakaalu, siis tuleb võtta kuulda tõsises majanduskriisis toimetanud valitsuse liikmete nõu, mitte lajatada uute ja uhkemate maksudega. Praegu tundub, et eesmärk on olla parima viie riigi seas vähemalt inflatsiooninäitajatega. Juba praegu oleme Euroopas auväärsel teisel kohal,» märgib Palmiste.

Kommentaarid
Tagasi üles