Skip to footer
Päevatoimetaja:
Aimur-Jaan Keskel
Saada vihje

Euroopa jagab Eesti ettevõtetele intellektuaalomandi kaitsmiseks raha

Pärn & Partners asutaja ja tegevjuht Riina Pärn (vasakul) tõdes, et ELi uuring näitas, et ettevõtted, mille intellektuaalomand on kaitstud, on 40 protsenti edukamad kui need, kes ei ole intellektuaalomandit kaitsnud.

Eesti Patendiamet vahendab SME Fundi kaudu toetusi Eesti ettevõtetele kaubamärkide, disainilahenduste, patentide ja taimesortide kaitsmiseks. Sellest aastast uudsena on võimalik saada toetusi ka intellektuaalomandi auditiks ja intellektuaalomandi pinnalt tekkinud vaidluste nõustamiseks.

Lähemalt uutest toetustest. Ettevõtte intellektuaalomandi auditi (IP Scan teenus) raames saavad ettevõtjad teada, millist intellektuaalomandit nende ettevõttel on, kuidas ja millistel turgudel seda kaitsta, kuidas vältida konflikti koostööpartnerite ja konkurentidega ning kuidas ettevõtte intellektuaalomand aitab ettevõttel kasvada. Samuti saab toetust küsida nõustamiseks, kui ettevõtte õigusi rikutakse või süüdistatakse ettevõtet kellegi teise õiguste rikkumisel (see on IP Scan Enforcementi teenus). Mõlemat teenust pakutakse kuni 800 euro ulatuses (ilma käibemaksuta), kus ettevõttele hüvitatakse 90 protsenti summast. Teenust hakatakse osutama 29. veebruarist 2024.

Lisaks saab SME Fundi kaudu toetust kaubamärgi ja/või disainilahenduse, patendi ja taimesordi kaitsmiseks. Vaata lähemalt kõrval asuvast faktiboksist või patendiameti kodulehelt.

«Kaubamärkide äranapsamine ja toodete kopeerimine ei ole miski, mis toimub ainult kusagil kaugetes riikides, vaid sellega puutuvad kokku meie enda Eesti ettevõtted,» ütleb Triin Urviste.

Patendiameti poolt tegeleb toetuste koordineerimisega Triin Urviste, kelle arvates on SME Fund väga hea algatus, mis pakub Eesti ettevõtetele märkimisväärset rahalist tuge oma ettevõtte brändi ning toodete-teenuste kaitsmiseks. Eriti vajalik on see väiksematele ettevõtetele, kelle rahalised võimalused on piiratud ja kes ilma sellise toetuseta jätaksid oma kaubamärgi või tooted vajaliku kaitseta. «Kaubamärkide äranapsamine ja toodete kopeerimine ei ole miski, mis toimub ainult kusagil kaugetes riikides, vaid sellega puutuvad kokku meie enda Eesti ettevõtted,» ütleb Triin Urviste. Samuti oleme ettevõtetega suheldes aeg-ajalt kuulnud, et iseenesest oleks soovi kaitsta oma kaubamärki ka laiemalt, nt Euroopa Liidu turul, aga 850-eurone lõiv on liiga suur amps. SME fond aitab katta sellest kulust 75 protsenti.

Sama kinnitab ka väikeettevõtja, Akone omanik Lea Õisma: «Muidugi on oluline, et minu ettevõtte intellektuaalne tegevus on kaitstud, et keegi ei saaks kuritarvitada minu kaubamärki.»

Pärn & Partners Patendibüroo kaubamärgivolinik Riina Pärn lisab, et mõne aasta tagune uuring ELis näitas, et ettevõtted, mille intellektuaalomand on kaitstud, on 40 protsenti edukamad kui need, kes ei ole intellektuaalomandit kaitsnud.

Moosedogi patendivolinik Anu Maasik julgustab oma kliente SME Fundi rahastust kasutama. Ta lisas: «See on hea lihtne taotlus, kindlasti tuleb kasutada.» Sellel aastal uuendusena makstakse Euroopa patenditaotluse puhul tagasi ka osa patenditaotluse koostamisele tehtud kulusid.

Paistab, et eestlased on fondi hästi vastu võtnud. Riina Pärn ütles: «Me alles hakkame reklaamima sotsiaalmeedias, kuid juba on huvi.»

SME Fund on EUIPO ja Euroopa Komisjoni ühisalgatus, mis kutsuti ellu koroonakriisi alguses, et toetada ettevõtteid kriisist väljumisel ja oma intellektuaalomandi kaitsmisel. Fondi eelarve on piiratud. Selleks aastaks on fondi eelarve 18,85 miljonit eurot IP Scani teenuste ning kaubamärgi ja disainilahenduste kaitsmise toetamiseks ning 1,15 miljonit patendi- ja sordikaitse toetamiseks. Kaks eelmist aastat on aga näidanud, et ettevõtjate huvi on niivõrd suur, et osa toetuste rahalised vahendid lõpevad enne ametlikku taotlusperioodi lõppu ja toetused on tulnud sulgeda.

Fondi populaarsus Eesti ettevõtete seas on aastatega järjest kasvanud ja Eestist esitatakse rohkem toetustaotlusi kui näiteks Ungarist, Lätist, Sloveeniast, Iirimaalt või Horvaatiast, mis edestavad Eestit nii rahvaarvult kui ettevõtete arvult.

SME Fund – toetusfond ettevõtte intellektuaalomandi kaitsmiseks

IP Scani teenusega seab ettevõtja teada, millist intellektuaalomandit (IO) ettevõttes üldse leidub ja kuidas seda kaitsta; kuidas vältida IO-konflikte konkurentide ja koostööpartneritega; kuidas panna IO äri kasvu toetama (näiteks litsentseerimine, partnerlussuhete jm abil).

IP Scan Enforcementi teenus on vajalik olukorras, kus ettevõttel on tekkinud IO õiguste rikkumisega seonduv konflikt või on oht selle tekkeks, näiteks ettevõte avastab, et tema IO õigusi rikutakse; või ettevõtet ennast süüdistatakse õiguste rikkumises, nt ettevõte on saanud hoiatuskirja.

IP Scani ja IP Dcan Enforcementi teenuse hind Eestis on 800 eurot (ilma käibemaksuta), millest hüvitatakse 90 protsenti ehk 720 eurot. Käibemaksu seejuures ei hüvitata. Teenust hakatakse osutama 29. veebruarist 2024.

Kaubamärgi ja/või disainilahenduse kaitsmine riigisiseselt ELi liikmesriigis (nt Eestis, Saksamaal jne), teatud regioonis (nt Beneluxi riigid) või EUIPO kaudu ELis tervikuna hüvitatakse 1000 euro väärtuses lõivudest 75 protsenti. Rahvusvahelisel (WIPO) kaitsmisel hüvitatakse 50 protsenti lõivudest.

Patendi taotlemisel tasutakse kogusummast 3500 eurot riigisisese esitamise lõivudest, patendiameti tehtud tehnika taseme otsingust ja Euroopa patenditaotluse esitamise ja otsingu lõivudest 75 protsenti, lisaks Euroopa patenditaotluse koostamise ja esitamise õigusabikuludest 50 protsenti.

Eelmisel aastal taotles fondist toetust 365 Eesti ettevõtet – kõige enam taotleti toetust kaubamärgi ja disainilahenduse kaitsmiseks (356), seejärel patentide kaitsmiseks (26) ja ühel korral ka taimesordi kaitsmiseks. Hüvitist küsis eelmisel aastal 277 Eesti ettevõtet. Väljamakseid tehti Eesti ettevõtetele ühtekokku 186 213 euro eest. Keskmine väljamakse ühe ettevõtte kohta oli 773 eurot.

Taimesordi kaitsmisel Euroopa Liidus hüvitatakse 1500 euro väärtuses taotluse esitamise ja ekspertiisilõivudest 75 protsenti.

Kommentaarid
Tagasi üles