20. sajandi alguses oli Argentina üks maailma rikkamaid riike. Osa mõõdikute järgi oldi isegi rikkamad kui Saksamaa, Prantsusmaa või Hispaania. Viimastel kümnenditel on Argentina majandus olnud aga stagnatsioonis ning riiki on tabanud väga kõrge inflatsioon. 21. sajandil on Argentina muutunud maksejõuetuks neljal korral.
Milei sai Argentina presidendiks ajal, mil riigi majandus oli juba valitsuse meeletu kulutamise ja keskpanga rahatrüki tõttu jõudnud täielikku kriisi ja tupikseisu. Riigi aastane inflatsioon oli tõusnud enam kui 200 protsendini ning mullune majanduslangus viis SKT tagasi 2011. aasta tasemele.
Milei päris katastroofilises seisus majanduse
Viimaste kümnendite kehvad majanduspoliitikad on sisuliselt tähendanud, et Argentina majandus pole 2011. aastaga võrreldes kasvanud ning viimase kolme aasta vastutustundetu kulutamine on tekitanud meeletu eelarve puudujäägi, mida on võimalik katta ainult rahatrükiga.
Eelmiste riigijuhtide regulatsioonid ning hinnakontroll tekitasid riigis puudujäägi erinevatest kaupadest, toiduainetest ning kütusest. Kusjuures eriti akuutne on olnud liha puudujääk, vaatamata sellele, et karjakasvatus on riigis väga levinud.
Siinkohal on paslik tsiteerida Austria koolkonna majandusteadlast Milton Friedmani:
Kas järgmiseks kuuleme, et valitsuse hinnakontrollid on tekitanud liiva puudujäägi Sahara kõrbes?
Argentina varasem valitsus nimetas ennast eesrindlikult «21. sajandi sotsialismiks» – see sotsialism on toonud kaasa rahva vaesumise ja maailma tippu kuuluva inflatsiooni.
Vabadust armastav president
Milei, keda võib pidada anarhokapitalistiks ja libertaariks, võttis kohe ette radikaalsed majandusreformid ja kulude kärped. Ta soovib loobuda majandust piiravatest regulatsioonidest, koondada suurema osa avaliku sektori töötajatest, erastada riigifirmad ning saata laiali ka Argentina keskpank, mida ta peab inflatsiooni põhjustajaks.