:format(webp)/nginx/o/2022/02/01/14339317t1haa21.jpg)
Iga kord, kui pangakontole laekub igakuisele palgale lisaks mingi täiendav summa, on kiusatus suur endale midagi erilist lubada, kuid tegelikult tuleks raha esimese asjana hoopis «külmutada» ning järele mõelda, kuidas sellest mitmekordset tulu saada, soovitab Bigbank Eesti juht Jonna Pechter.
Kui oled plaaninud mõnd konkreetset investeeringut ja ka pärast järelemõtlemisaega tundub see rahale parim kasutus, siis tasub kaaluda ka ajastust – oodata sooduskampaaniat või niisama teha tehing mõne nädala või kuu pärast.
«Iga päev, mis see raha on veel teie pangakontol, saab selle panna teenima. Säästuhoius toob mõnes pangas kuni 2,5 protsenti ja tähtajaline üle nelja protsendi tootlust aasta baasil,» selgitab Bigbanki juht ning rõhutab, et kui kodupank nii häid protsente ei paku, siis tasub kindlasti ringi vaadata, sest hoiustada saab kindlasti ka pankades, kuhu te varem kunagi sattunud ei ole. «Eesti pankade puhul on tõsine lisaargument see, et kuni 100 000 euro suurused hoiused on riigi poolt tagatud ja nii ei pea oma investeeringu pärast grammigi muretsema,» lisab Pechter.
Pechteri sõnul näitab Bigbanki statistika, et igal aastal teeb väikelaenude tagastamine aktiivsushüppe just märtsikuus. «Kohustuste vähendamine on kindlasti mõistlik viis vaba summa kasutamiseks. Praeguses intressikeskkonnas teete endale sellega järgmisteks kuudeks teene, kuid taas tasub vaadata, ega see raha enne tagastamistähtaega nädala või paar niisama ei seisa,» innustab Pechter inimesi oma raha maksimaalset teenima panema.
Majanduskeskkond on siiani veidi ebastabiilne ning seetõttu soovitab Bigbanki juht kaaluda ka kogu tagastatud summa või vähemalt osa sellest hoiustada tagavaraks ehk nii-öelda mustadeks päevadeks. «Arusaadavalt ei ole isegi mõte töökoha kaotusest või palgakärpest meeldiv, aga ka oskus ootamatusteks valmis olla on osa rahatarkusest,» arutleb Pechter.
«Kõige tähtsam on harjutada end ideega, et raha ei tohiks kunagi niisama kontol seista, vaid peaks igal ajahetkel kasvõi säästuhoiusena intressi teenima,» võtab Jonna Pechter teema kokku.